Súd rozhoduje o vzatí Pčolinského do väzby, údajne dostal list o svojej pripravovanej diskreditácii

Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský tvrdil, že pred svojim zadržaním objavil anonymný list o pripravovanej diskreditácii voči jeho osobe. Ako ďalej uvádza portál Aktuality.sk, uviedol to pred súdom pri rozhodovaní o jeho vzatí do väzby. V liste boli podľa Vladimíra Pčolinského uvedené aj ďalšie mediálne známe osoby a ich prepojenia na rôzne kauzy.

Portál pripomína, že bývalý šéf SIS čelí obvineniu, že za polovicu úplatku vo výške 40-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie podnikateľa Zoroslava Kollára. „Spomínané peniaze si mal rovným dielom rozdeliť so svojim vtedajším prvým námestníkom Borisom Beňom, ktorý je obvinený už od vlaňajšej akcia „Judáš“akcie Judáš a začal spolupracovať s políciou. V prípade vypovedá nielen Boris Beňa, ale aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó,” uvádza portál.

Ako dôvody väzobného stíhania Vladimira Pčolinský nakoniec súd skonštatoval obavy z marenia vyšetrovania a pokračovania v trestnej činnosti. „Pokiaľ ide o dôvody kolúznej väzby, sudca sa oprel o výpovede svedkov. Boris Beňa totiž policajtom povedal, ako sa s ním Vladimír Pčolinský snažil dohodnúť na vhodnej výpovedi,” píše portál.

Sudca podľa portálu akceptoval aj argument prokurátora, že obvinený vopred disponoval informáciou, že sa ním zaoberá polícia a iniciatívne zisťoval informácie ku skutočnostiam, ktoré môžu viesť k jeho trestnému stíhaniu. „Pred zadržaním ho totiž malo strážiť viac ako 20 príslušníkov SIS. Ktosi sa zaujímal aj o policajného operatívca, ktorý ho deň pred zatknutím monitoroval,” dodal portál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít MakóVladimír PčolinskýZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba