Obyvatelia Starej Ľubovne už majú pitnú vodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Belehrad
Belehrad sa dnes ocitol pod snehom. Podľa predpovedí počasia má v Srbsku snežiť celý týždeň.

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Situácia s dodávkami vody v meste Stará Ľubovňa sa stabilizovala.

„Dodávka pitnej vody bola dnes obnovená vo všetkých častiach mesta Stará Ľubovňa,“ informovala po rokovaní krízového štábu mesta Stará Ľubovňa prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská.

Keďže mrazivé počasie s nízkymi teplotami pretrváva, mimoriadna situácia v Starej Ľubovni naďalej pokračuje. Krízový štáb mesta zároveň vyzval občanov, aby šetrili pitnou vodou, ktorej dodávka bude aj naďalej regulovaná.

Mesto je aj pripravené v prípade potreby zásobovať obyvateľov úžitkovou vodou v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom v Starej Ľubovni. Na základe výsledkov rozborov vody Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni by sa malo ešte dnes rozhodnúť o obnovení vyučovania v školách a prevádzke školských

Vplyvom dlhotrvajúcich mrazov a nedostatku vody vo vodovodnom systéme vznikli poruchy v obciach Chmeľnica a Plavnica a došlo k odstaveniu dodávok pitnej vody. Starostovia oboch obcí dnes od 9:00 vyhlásili mimoriadnu situáciu. Rozvoz úžitkovej a pitnej vody pre obyvateľov obcí budú zabezpečovať staroľubovnianski hasiči. Situáciou v mestách a obciach postihnutých nedostatkom vody pre extrémne mrazy sa má dnes zaoberať aj vláda.

V Starej Ľubovni je mimoriadna situácia vyhlásená od 1. februára, keď prestala tiecť voda v niektorých domoch, hlavne na sídlisku. V niektorých dňoch bolo v meste bez dodávok vody okolo 8 000 ľudí.

Vláda: Situácia je stabilizovaná

Situácia v mrazmi najviac postihnutých okresoch Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves a Námestovo sa až na niektoré výnimky stabilizovala, konštatoval dnes minister vnútra Daniel Lipšic. „Krízové štáby fungujú a budú pracovať ďalej podľa toho, aká bude situácia s počasím,“ dodal Lipšic. Civilná ochrana ponúkla všetkým väčším mestám možnosť postaviť stanové tábory pre ľudí bez domova.
Iveta radicova
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Jediné mesto, ktoré reagovalo na našu ponuku, bola Bratislava, ktorá má aj najviac bezdomovcov,“ konštatoval šéf rezortu vnútra. Túto noc tam podľa premiérky Ivety Radičovej strávilo 99 ľudí.

Cisterny z ministerstva obrany s pitnou vodou, ako aj balená pitná voda sú už k dispozícii vrátane cisterien z mliekarenských zariadení,“ povedala premiérka.

Vodárenské spoločnosti dnes ešte riešia Rudňany a Gelnicu, vláda má informácie o problémoch v Poproči. Podľa šéfa envirorezortu Józsefa Nagya ostáva veľký problém v Rudňanoch, kde vodu vozia tri cisternové autá od vodárenskej spoločnosti.

V Gelnici najvyššie postavený vodojem už pomaly napĺňajú. Nagy však vyzýva ľudí, aby si nerobili veľké zásoby vody, lebo to znižuje tlak a na jednom sídlisku od druhého poschodia ráno ešte voda nebola. V Krompachoch, Margecanoch, Jaklovciach, Námestove, Poproči už voda tečie.

V Kráľovskom Chlmci zamrzla čistička odpadových vôd, aj tam museli nasadiť sily. „Je to pre malé prietoky, je to prirodzený dôsledok veľkosti čističky a tuhých mrazov,“ vysvetlil Nagy. Pre tento stav teraz splašková voda prúdi dvoma kanálmi, ktoré ústia do Bodrogu. Slovenský vodohospodársky podnik situáciu monitoruje a vodárenská spoločnosť bude musieť zaplatiť pokutu. „Pevne verím, že táto pokuta bude dostatočne motivačná na to, aby vodárenská spoločnosť vyriešila technické opatrenia, aby k takémuto niečomu v budúcnosti nemuselo dôjsť,“ myslí si minister.

Krízové centrá pre bezdomovcov a deti z osád

Bezdomovci
Foto: SITA/Diana Černáková

Rezorty práce a obrany pripravili núdzové ubytovanie v Kežmarku, bude aj inde, kde je náročná situácia.

V Košickom samosprávnom kraji presunuli 39 detí do detských domovov a krízových centier. „Sú to práve deti z osád,“ dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

Starostom ponúkli posilnenie možnosti kapacít využívania protipovodňových príspevkov.

Napríklad na hornej Orave, kde hrozia záplavy,“ dodal minister. Na prefinancovanie pobytu v stanovom mestečku či detí v centrách využívajú možnosti zákona o dotáciách, tzv. humanity.

Organizátori tohto ubytovania dostanú do 200 eur na každého dočasného obyvateľa zariadenia (na stravu, prípadne aj oblečenie). Základné vybavenie do prístreškov a ubytovní dáva ministerstvo obrany. To poskytlo aj zoznam vecí na zahriatie (odevy a deky), ktoré by mohli obciam dodať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJozef Mihál