Obyvatelia štátov USA sa domáhajú nezávislosti

Socha_slobody
Americkú Sochu slobody postavili pred 126 rokmi. Foto: SITA, AP

WASHINGTON 15. novembra (WEBNOVINY) – Americká vláda sa bude musieť po minulotýždňových prezidentských voľbách zrejme zaoberať niekoľkými desiatkami petícií, v ktorých nespokojní obyvatelia požadujú odtrhnutie svojich štátov od Únie a vytvorenie nezávislých vlád.

Ich prípadný úspech by pritom znamenal prakticky úplný rozpad USA, keďže iniciatívy za nezávislosť sa týkajú najmenej 45 štátov.

V prípade niektorých z nich momentálne beží na internetovom portáli Bieleho domu dokonca niekoľko zhodných kampaní, pričom jedna časť požaduje od Washingtonu priamo priznanie nezávislosti, zatiaľ čo druhá hovorí iba o „umožnení hlasovania“.

Prvá začala Louisiana

Ako prvá začala zbierať podpisy Louisiana, ktorá ich od minulej stredy získala takmer 33-tisíc, čo je dostatočný počet na to, aby kancelária prezidenta Baracka Obamu musela na petíciu oficiálne reagovať.

O dva dni sa k Lousiane pridal aj Texas známy ako bašta opozičných republikánov, ktorý má na konte už takmer 96-tisíc podpisov.

Výrazne nižšiu podporu má zatiaľ požiadavka na oddelenie texaskej metropoly Austin, aby mohla zostať súčasťou USA. Iné petície vyzývajú na založenie novej krajiny ako zväzu odtrhnutých štátov, ale aj na „ponechanie Spojených štátov“ alebo vyhostenie všetkých signatárov petícií za nezávislosť.

Barack Obama

Iniciatívy sa odvolávajú na Deklaráciu nezávislosti

Väčšina separatistických iniciatív sa odvoláva na znenie Deklarácie nezávislosti USA z roku 1776, ktorou niekdajšie britské kolónie vyhlásili nezávislosť.

„Spojené štáty naďalej trpia ekonomickými ťažkosťami prameniacimi zo zanedbania reformy domácich a zahraničných výdavkov zo strany federálnej vlády,“ uvádza sa v petícii za nezávislosť Texasu. Ten je podľa nej „pätnástou najväčšou ekonomikou sveta“ a prípadné odtrhnutie by zabezpečilo „ochranu životnej úrovne jeho občanov a opäť zaručilo ich práva a slobody v súlade s pôvodnými predstavami a presvedčením zakladajúcich otcov, ktoré už dnes federálna vláda neodráža“.

Biely dom na svojej internetovej stránke We the People registruje všetky petície, ktoré počas 30 dní podporí najmenej 150 ľudí. Reaguje však na ne iba v prípade, že počet signatárov v tejto lehote prekročí 25-tisícovú hranicu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama