Obyvateľov v mestách má byť oveľa viac, prispejú migranti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V New Yorku otvorili nástupcu dvojičiek, nový mrakodrap WTC
Po viac ako trinástich rokoch od útoku na Dvojičky v New Yorku opäť otvorili budovu Svetového obchodného centra. S výstavbou mrakodrapu začali v apríli 2006 a dokončili je v lete tohto roku. Je vysoký 417 metrov a anténa na streche dosahuje výšku 541 (1776 stôp). Mrakodrap One World Trade Center prezývaný aj ako 1WTC a predtým symbolicky ako Freedom Tower (Veža slobody) stál rekordných 3,9 miliardy dolárov a navrhol ho architekt David Childs. Foto: SITA/AP

Ženeva 31. októbra (WebNoviny.sk) – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že do roku 2050 bude žiť v mestách na celom svete 6,4 miliardy ľudí, teda o 2,5 miliardy viac ako v súčasnosti. Vlády a príslušné orgány preto musia vo svojich rozvojových plánoch venovať oveľa viac pozornosti prisťahovalectvu do mestských centier a migrantov lepšie integrovať, uvádza sa v dnes zverejnenej správe IOM o globálnej migrácii.

IOM v správe, ktorá sa aktualizuje každé dva roky a tentoraz je zameraná na migrantov v mestách, upozorňuje, že „rýchle tempo urbanizácie a zvyšujúca sa migrácia do miest so sebou prinášajú tak riziká, ako aj príležitosti pre migrantov, obce a vlády“.

Už teraz žije v mestách podľa IOM 54 percent svetovej populácie, pričom stále viac ich obyvateľov migruje. V súčasnosti žije 232 miliónov ľudí mimo svojej vlasti a 740 miliónov sa stalo migrantmi vo svojich domovských štátoch. Najviac obyvateľov pribudne do roku 2050 v mestských aglomeráciách ležiacich v krajinách Ázie a Afriky s nízkymi až strednými príjmami.

Už teraz tvoria migranti v mnohých mestách priemyselných krajín, ako sú v Sydney, Londýn alebo New York, tretinu populácie. V niektorých mestách – napríklad v Bruseli a Dubaji – je ich podiel dokonca viac ako polovičný.

Podľa IOM sú pokusy obmedziť migráciu ľudí beznádejné. „Zvýšená migrácia do mestských centier je vzhľadom na globálne skutočnosti neodvratná: starnúca populácia, pomalý a navyše nerovnomerný ekonomický rast rôznych regiónov a krajín, či nestabilita klímy a životného prostredia,“ konštatuje IOM.

Migrácia zároveň významne ovplyvňuje ekonomický rast, preto musí byť prioritnou témou pre územné plánovanie a udržateľný rozvoj. Mnohé mestá a samosprávne orgány však prisťahovalectvo do svojich plánov rozvoja integrujú nedostatočne alebo vôbec, čím rastie nebezpečenstvo sociálneho štiepenia, upozornila IOM vo svojej výročnej správe.

Ďalšie informácie: https://www.iom.int/world-migration-report-2015

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať