Obžalovaný podnikateľ bol vraj so zavraždeným Deákom kamarát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kuklac
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

BANSKÁ BYSTRICA 22. januára (WEBNOVINY) – Výsluchom obžalovaných pokračovalo vo štvrtok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel.

Súd dokončil výsluch podnikateľa Mareka T., ktorého prokurátor žaluje ako objednávateľa vraždy Romana Deáka. Zároveň sa začal výsluch obžalovaného Martina K.

Na Seychelách chcel vraj podnikať

Podnikateľ, ktorého v súvislosti s touto vecou deportovali zo Seychel, označil obžalobu za neopodstatnenú. Podľa neho bol so zavraždeným Deákom kamarát a istý čas mali spoločné podnikateľské aktivity. Jeho smrť si neobjednal a neexistuje žiaden objektívny dôkaz, že mal z nej majetkový prospech, ako tvrdí obžaloba.

Vysvetlil, že na Seychelách chcel kúpiť nehnuteľnosť a podnikať, na čo potreboval tamojšie občianstvo. So zavraždeným Romanom Deákom sa rozprávali o jeho ohrození a Marek T. mu odporúčal, aby odišiel zo Slovenska.

Marek T. tvrdí, že je nevinný a súdu povedal, že proti nemu vypovedajú tzv. kajúcnici preto, lebo ich na to nahovorili vyšetrovatelia. Marek T., ktorého znalci označili za nadpriemerne inteligentného, si myslí, že dôvodom na to bola skutočnosť, lebo ho nepoznali.

Marek T. údajne majetok nadobudol legálne

Vyšetrovatelia podľa neho nevedeli, že podniká legálne, vie pôvod svojho majetku dokladovať a kriminálnym spôsobom nezískal ani korunu. Nezískal ani smrťou Romana Deáka, s ktorým boli kamaráti.

Priznal, že obžalovaného údajného bossa sýkorovcov Róberta L., zvaného Kýbel, poznal asi od roku 2000 a stretávali sa na hokeji. Uviedol, že ten chodil na hokej pancierovaným autom a jeho ochrankári vždy predtým prezreli šatňu. Na otázku sudcu, prečo to robil, podľa Mareka T. to bola Kýblova paranoja.

Ten ho navštevoval aj v kancelárii, ale predtým jeho ochranka Marekovi T. kanceláriu neprezerala. Uviedol, že Kýbla videl naposledy koncom roku 2011. Obžalovaný podnikateľ uviedol, že vie preukázať majetok v hodnote 30 miliónov eur.

Spoločný fond mal financovať kriminálnu činnosť

Martin K. povedal, že pozná všetkých okrem Alojza Kromku, zvaného Čistič. Už v prvý deň pojednávania priznal vinu podľa obžaloby a na začiatku svojho výsluchu sa opakovane ospravedlnil prítomným rodičom Romana Deáka, pretože ako vodič auta s útočným komandom mal podiel na jeho smrti.

Martin K. vysvetlil, že Róbert L., zvaný Kýbel, bol najvyššie postaveným členom zločineckej skupiny. Tá okrem bratislavskej vetvy mala aj seneckú, skupinu na Záhorí a osobitné komando. Skupina sa zaoberala vydieraním, vyberaním výpalného a ďalšími trestnými činmi.

Zisk z trestnej činnosti sa delil tak, že najprv 20 percent a neskôr 50 percent sa dávalo do spoločného fondu. Z neho sa potom kupovali zbrane, autá, technika na sledovanie a na trestnú činnosť.

Pri objednávke vraždy Deáka vraj Martin K. nebol

Martin K. uviedol, že v skupine sa hovorilo o vražde Deáka, za ktorú mali dostať od Mareka T. 20 miliónov korún. Informáciu o objednávke dostal od Petra Havasiho, zvaného Havel. Ale nebol prítomný pri tom, ako o tejto objednávke Havasi informuje šéfa skupiny Kýbla.

Obžalovaní Róbert L. alias Kýbel a jeho kamarát Martin B., zvaný Rus, sú na úteku a koná sa proti nim ako proti ujdeným. Jozef R., prezývaný Potkan, ktorého previezli do Banskej Bystrice z väzby v Maďarsku, požiadal o konanie v jeho neprítomnosti. Prokurátor mu kladie za vinu podiel na vraždách bratov Diničovcov, Romana Deáka a Dalera Hlavačku.

Štvrtý obžalovaný na doživotie odsúdený Alojz Kromka odmietol tvrdenie, že sa podieľal na vražde Alojza Házyho. Zo spoluobžalovaných nepozná nikoho.

Pojednávanie pokračuje v utorok 27. januára dokončením výsluchu obžalovaného Martina K.

Róbert L. alias Kýbel

sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Motívom vrážd Diničovcov boli konkurenčné spory so sýkorovcami.

K Diničovcom patril i Ukrajinec Daler Hlavačka, ktorý sa stal obeťou 21. mája 1999. Alojza Házyho zavraždili v júni 1998, pretože preberal aktivity po smrti Eduarda Diniča.

Miloša Piliara sa zbavili v apríli alebo máji 1998 ako nepohodlného, pretože „veľa vedel“. Jeho vraždu si objednal Miloš Kaštan, príslušník skupiny Mikuláša Černáka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať