Od bombových útokov na vlaky v Bombaji uplynie desať rokov

Koľajnice
Foto: ilustračné, SITA/AP

Bombaj 10. júla (WebNoviny.sk) – Od bombových útokov na vlaky v indickom meste Bombaj uplynie v pondelok 11. júla desať rokov.

Pri siedmich koordinovaných bombových útokoch na staniciach a v preplnených vlakoch na západnom predmestí Bombaja 11. júla 2006 zahynulo 189 ľudí a približne 700 ďalších utrpelo zranenia.

Explodovalo sedem náloží

Sedem náloží explodovalo v priebehu 15 minút v piatich vlakoch a na dvoch staniciach tohto finančného centra. Všetky bomby boli umiestnené vo vozňoch prvej triedy. Výbuch vo vnútri jedného vozňa bol taký silný, že zničil aj časť staničného depa.

Na železnici v tom čase pozastavili prevádzku v 16-miliónovom meste a verejnosť bola vyzvaná, aby sa na staniciach nezdržiavala. Všetky mestá v Indii vyhlásili vysoký stav pohotovosti. Bezpečnosť svojho dopravného systému posilnil po útokoch aj americký New York.

Osobitne zriadený indický súd vyniesol 30. septembra 2015 rozsudky smrti nad piatimi mužmi a doživotného väzenia nad ďalšími siedmimi za naplánovanie útokov v Bombaji.

Indovia obvinil pakistanské tajné služby

Trest smrti dostali muži, ktorí umiestnili bomby do vlakov. Terčom koordinovaných útokov bola prímestská železničná sieť vo finančnej metropole Indie, ktorú denne využíva okolo sedem miliónov ľudí.

Indickí vyšetrovatelia obvinili z naplánovania útokov pakistanské tajné služby. Realizovali ich islamistickí militanti z organizácie Laškare tajjaba so sídlom v Pakistane s pomocou zakázanej skupiny Študentské islamistické hnutie Indie.

Za hlavného strojcu útokov polícia označila vodcu Laškare tajjaba Azáma Čímu. Pakistan tieto obvinenia odmietol.

Pätnásť ľudí obvinených z účasti na útokoch, vrátane údajných hlavných iniciátorov, sa nikdy nepodarilo zadržať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom