Odborári navrhujú kratší pracovný čas, minister je proti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prehliadka stavby
Zváranie stabilizačnej veže pracovníkmi Doprastavu na stavbe D1 medzi obcami Hendrichovce a Bertotovce v okrese Prešov. V rámci zasadnutia Monitorovacieho výboru Operačného programu Doprava (OPD) v Tatranskej Lomnici si jej účastníci prezreli stavbu D1 Fričovce-Svinia. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Slovensko má nový Zákonník práce
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nemá záujem skracovať pracovný čas.

Rezort o tom informoval v stanovisku k návrhu odborárov na skrátenie pracovného času.

Podľa ministerstva je jeho postoj k tomuto návrhu negatívny. „Každá zmena musí byť predmetom rokovania so všetkými sociálnymi partnermi,“ zdôraznil minister práce Ján Richter.

Znižovanie nadčasov

Za možnú tému na budúcu diskusiu so sociálnymi partnermi považuje ministerstvo otázku znižovania nadčasov.

Rezort práce zároveň informuje, že ministerstvo o skrátení pracovného času s odborármi individuálne nerokovalo.

„Uvedený návrh odborári predstavili na spoločnom stretnutí tripartitných partnerov – za účasti čelných predstaviteľov ministerstva práce, Konfederácie odborových zväzov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a Republikovej únie zamestnávateľov. Stretnutie zvolal minister práce Ján Richter k riešeniu posunutia účinnosti zákona o kolektívnom vyjednávaní,“ uvádza ministerstvo práce.

SDKÚ-DS je proti

Nápad so skracovaním pracovného času sa nepozdáva ani strane SDKÚ-DS. Jej podpredseda Ivan Štefanec pripomína, že takéto opatrenia skúšali už v iných krajinách, pričom napríklad vo Francúzsku to prinieslo opačný efekt a nezamestnanosť vzrástla.

štefanec_kaník
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Riešenia cez zníženie pracovného času nás vedú na grécku cestu, na tú cestu na ktorú nás zaviedol Robert Fico už za jeho prvej vlády, kedy krajinu doviedol do 8 percentného deficitu a rekordného zvyšovania verejného dlhu,“ povedal Štefanec.

Riešenie považuje za populistické a hovoriace len o tom, čo chcú ľudia počuť, avšak v konečnom dôsledku by to zhoršilo ich životnú úroveň a prinieslo vyššiu nezamestnanosť. Ako spresnil jeho stranícky kolega Ľudovít Kaník, krátenie pracovného času by viedlo k znižovaniu platov zamestnancov, nakoľko podľa neho by zamestnávatelia hodinovú mzdu nezvýšili. „Takéto riešenia sú naozaj hlúpe nezmyselné a naozaj patria do prekonaných utopistických nápadov odborárskych bosov z minulého alebo predminulého storočia,“ dodal Kaník.

Zavedenie kratšieho pracovného času by napríklad podľa predsedu Odborového zväzu Kovo Emila Machynu mohlo znížiť mieru nezamestnanosti na Slovensku. Ako ďalej uviedol minulý týždeň, týmto krokom by sa mohli zamestnať tisíce ľudí. Pri trvalo skrátenom pracovnom čase je podľa Machynu šanca, že by si zamestnávateľ mohol zamestnanca udržať. Podľa neho ide o jeden z najobjektívnejších nástrojov ako stabilizovať zamestnanosť na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJán RichterĽudovít KaníkRobert Fico