Odborári protestovali proti Zákonníku práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odborari
Protestné zhromaždenie proti pripravovaným zmenám Zákonníka práce, zhoršujúceho sa postavenia zamestnancov, rastu cien tovaru a služieb, ktoré organizuje OZ KOVO. Bratislava, 29. marec 2011 Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Odborári z OZ Kovo pokračovali v utorok v sérii protestov proti zmenám v Zákonníku práce. Po odborároch z východného Slovenska, ktorí protestovali v pondelok, prišli svoj nesúhlas vyjadriť aj členovia z Banskobystrického a Žilinského samosprávneho kraja.

Viac ako 150 ľudí sa zišlo pred Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, odkiaľ sa s transparentmi „Načo nám je taká vláda, čo nás nemá vôbec rada“ a „Nešliapte po právach zamestnancov“ presunuli cez mesto až pred Úrad vlády SR, kde vytvorili živú reťaz. Tým chceli podľa predsedu OZ Kovo Emila Machynu ukázať premiérke Ivete Radičovej, že držia spolu.

„Ľudia budú musieť robiť viac, či chcú, alebo nie“

Odborárom sa v novele Zákonníka práce nepáči, že povoľuje reťazenie pracovných pomerov, čiže uzatváranie viacerých zmlúv na dobu určitú za sebou, zvyšuje počet nadčasov, uvoľňuje kolektívne vyjednávania v prospech zamestnávateľov a ruší spolurozhodovanie odborov v podnikoch. „Ľudia tak budú musieť robiť viac, či chcú, alebo nie,“ uviedol Machyna. Podľa neho ľudia prišli verejne vyjadriť svoj názor, že sú proti týmto zmenám v Zákonníku práce, rovnako ako aj proti zdražovaniu a proti tomu, aby vláda šetrila len na ľuďoch a nie na vlastných výdavkoch a kapitále.

„Vláda by mala chrániť tých slabších, v tomto prípade sú to občania a zamestnanci, ktorí potrebujú zákonnú ochranu, lebo ak ju nebudú mať, tak zamestnávatelia a kapitál si s nimi spraví, čo bude chcieť, aj preto tu dnes protestujeme,“ doplnil Machyna.

Predseda OZ Kovo je zatiaľ s priebehom protestov spokojný. Odbory budú podľa neho aj naďalej pokračovať v protestných akciách, keď sa v stredu v Bratislave stretnú členovia odborového združenia zo západného Slovenska a vo štvrtok pripravuje obdobný protest aj Konfederácia odborových zväzov. „Pripravujeme aj ďalšie protesty, prvého mája bude veľká akcia, potom počas rokovania vlády o Zákonníku práce a uvidíme ešte aké znenie zákona sa dostane do národnej rady, podľa toho sa rozhodneme, či nespravíme veľký protest pred parlamentom,“ povedal Machyna.

Odborári podľa neho musia bojovať a upozorňovať na kroky proti občanom. „Vláda aj parlament môžu novelu zákonníka práce schváliť, ale my potom budeme tlačiť ďalej, aby sa ľudia rozhodli, aké strany budú voliť, ktoré im pomáhajú, alebo zhoršujú ich situáciu,“ dodal Machyna.

Národniari protest podporili

Podporu odborárskym protestom vyjadrila aj Slovenská národná strana (SNS). „Oceňujeme odvahu a chuť odborárov v protestoch pokračovať a bojovať za dobrú vec. Je nám zároveň ľúto, že odborárom zostala jediná forma právnej ochrany, a to je demonštrácia na ulici,“ uviedol prvý podpredseda SNS Andrej Danko. Strana zároveň vyzvala vládu, aby prestala s aroganciou moci a začala počúvať aj hlasy odborárov.
Odborari
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Opäť zdôrazňujeme, že táto vláda vytvára svojou politikou jedno z najväčších sociálnych napätí v ostatných 20 rokoch a otvorene atakuje práva zamestnancov, narúša pozície zamestnávateľov, čo už jasne deklarujú dokonca aj zamestnávatelia,“ dodal Danko.

Naopak postup odborárov kritizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), rezort financií, ako aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa MPSVR príčinou odborárskych protestov je nedostatok informácií. Ako sa ďalej uvádza v jeho stanovisku, ich organizátori zrejme nemajú dostatok informácií o ekonomickom vývoji Slovenskej republiky v posledných rokoch a o krokoch súčasnej vlády na podporu nízkopríjmových skupín občanov. „Inak by proti rastúcim cenám a životným nákladom neprotestovali dnes, ale pred troma rokmi,“ uvádza rezort práce.

„Verejné financie sú peniaze všetkých ľudí“

Ministerstvo financií SR si zasa myslí, že odbory otvorene podporovali vládu Róberta Fica a jej politiku plytvania a rozkrádania. „V tomto kontexte odborársky protest pôsobí prekvapivo. Keď totiž v roku 2008 ceny na Slovensku rástli podstatne rýchlejšie, v priemere o 4,6 % oproti tohtoročným očakávaným 3,5 %, odbory nielenže neprotestovali, ale naopak: otvorene podporovali vládu Róberta Fica a jej politiku plytvania a rozkrádania.
Odborari
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Jej výsledkom bolo, že len za posledné dva roky vládnutia narástlo zadlženie krajiny zhruba o 2 000 eur na každého jedného obyvateľa,“

povedal hovorca ministra financií Martin Jaroš.

Podľa ministerstva hlavnú časť súčasného rastu cien majú na svedomí svetové ceny potravín a ropy, a nie kroky vládnej garnitúry ako to prezentujú odbory.

Ak odborárski lídri vinia dnešnú vládu z celosvetovej neúrody a konfliktu v Líbyi, pripisujú jej väčšiu moc, ako skutočne má. Hlučné obhajovanie záujmov ľudí bolo namieste, keď sa v tejto krajine nehanebne a neskrývane plytvalo a kradlo. Pretože verejné financie sú peniaze všetkých ľudí,“ dodal Jaroš.

Postup odborov kritizuje aj Republiková únia zamestnávateľov. „Odborári, žiaľ, nedávajú žiadne návrhy na riešenie súčasnej situácie. Považujeme to skôr možno za nejaké politikárčenie, najmä v kontexte dohody s politickou stranou Smer,“ uviedol v reakcii na protestné zhromaždenie odborov tajomník RÚZ Martin Hošták. Zástupcovia RÚZ chcú pritom aj iniciovať zmenu legislatívy tak, aby odbory zverejňovali údaje o ich financovaní. „Odbory financujú pracujúci, zamestnanci a majú teda asi právo vedieť, aké aktivity a ako sú financované,“ konštatoval Hošták.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoEmil Machyna