Odborárov a VW Slovakia čaká kolektívne vyjednávanie

Volkswagen
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Odborárov a vedenie spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia čaká v piatok kolektívne vyjednávanie. Pre agentúru SITA to uviedol šéf odborárov Zoroslav Smolinský. „Naším cieľom je dohodnúť sa,“ dodal ďalej k piatkovému stretnutiu. Požiadavky zamestnancov však prezradiť odmietol. Jasnejšie predstavy o ďalšom postupe budú mať odborári až po piatkovom stretnutí. Ako dodal Smolinský, postupovať budú striktne v súlade so zákonom.

Už v utorok sa pritom pred hlavným vchodom do automobilky napriek pozastaveniu protestných akcií uskutoční informatívny míting zamestnancov k novele Zákonníka práce. Jeho organizátorom je Odborový zväz KOVO.

Samotná spoločnosť sa ku kolektívnemu vyjednávaniu bližšie vyjadrovať nechce. „Kolektívne vyjednávanie stále prebieha, o jeho výsledkoch budeme informovať až po jeho ukončení. Terajšia kolektívna zmluva je platná až do konca marca,“ povedal pre agentúru SITA hovorca VW Slovakia Vladimír Machalík.

Rokovanie o mzdách priviedlo minulý rok zamestnancov automobilky do štrajkovej pohotovosti. Podľa vtedajších vyjadrení Smolinského ju podporovali takmer všetci pracovníci, hovoril o 90 až 100 %. Účasť sa prejavovala iba nosením nálepiek na odevoch, výroba pokračovala bez akýchkoľvek zmien. Odborári napokon do štrajku nevstúpili, s vedením sa dohodli. Od 1. mája 2010 sa tak tarifné mzdy zamestnancov zvýšili o 3 %. Vyplatená im bola tiež jednorazová platba vo výške 215 eur.

Koncern Volkswagen pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Volkswagen Slovakia. Predminulý rok ukončila svoje hospodárenie so ziskom 57 mil. eur. Obrat automobilky dosiahol 2,94 mld. eur. V bratislavskom závode vyrába Volkswagen Touareg, Audi Q7, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine má závod na výrobu komponentov a v Košiciach sa pripravujú autá na export do Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zoroslav Smolinský
Firmy a inštitúcie Volkswagen