Odborníci hovorili o riešení dopravy v Bratislavskom kraji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavska zupa
Foto: SITA/BSK

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Aj o integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji dnes hovorili na konferencii k projektu PIMMS TRANSFER.

Cieľom projektu je aktívna spolupráca členských krajín Európskej únie v oblasti riadenia dopravy. Na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa dnes diskutovalo aj o problematike dopravnej infraštruktúry, o parkovacej politike a cyklistike.

Príklady dobrého fungovania dopravy v súvislosti so znížením ekologickej záťaže vo svojom regióne predstavili účastníci zo Slovenska, Švédska, Nemecka aj Anglicka. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.

Jednou z tém dnešnej konferencie bol integrovaný dopravný systém (IDS). Prezentovali ho Peter Hrapko z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Peter Valky z Bratislavskej integrovanej dopravy. Zhodu vo veci financovania a výstavby integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji deklarovali začiatkom júna minister dopravy Ján Figeľ, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Hlavný terminál pre budúcu mestskú železničnú sieť s pracovným označením Bratislava – Centrum by mal vyrásť v priestoroch súčasnej stanice Bratislava – Filiálka pri Trnavskom mýte. Peter Hrapko odhadol prepravnú kapacitu stanice až na 30-tisíc ľudí v špičkovej trojhodine.

„Závisí to od toho, aké vlaky budú chodiť a v akom časovaní. Pri dobrej organizácii by to znieslo 30-tisíc ľudí,“ povedal Peter Hrapko. Filiálka tak pomôže odľahčiť automobilovú dopravu v meste. Bratislavský župan Pavol Frešo doplnil, že chcú v riešení dopravnej situácie pomôcť aj Petržalke.

S inými európskymi krajinami si delíme znalosti napríklad v oblasti dopravy, aby sme nevymýšľali to, čo už je vymyslené. Vždy sme sa inšpirovali, ako čo najlepšie vyriešiť problémy,“ povedal Frešo. Zároveň upozornil na komplikovanú dopravnú situáciu v kraji a v meste, dopravné špičky a narastajúcu individuálnu dopravu oproti hromadnej doprave, ktorá nie je v porovnaní s individuálnou dostatočne komfortná.
Bratislavska zupa
Foto: SITA/BSK

„V rámci projektu PIMMS TRANSFER sme získali veľa podnetných informácií z partnerských krajín, ktoré napomôžu pri zavádzaní systému integrovanej dopravy v našom regióne,“ doplnila Barbora Lukáčová, riaditeľka Odboru stratégie a riadenia projektov BSK.

Súčasťou projektu PIMMS TRANSFER sú aj cyklistická a pešia doprava a školské výzvy, ktoré pomáhajú žiakom pochopiť negatívny vplyv dopravy na životné prostredie.

Zároveň ich majú motivovať, aby chodili do školy na bicykli alebo pešo. V rámci projektu sa Bratislavská župa dvakrát zapojila do Európskeho týždňa mobility. Cyklojazda po meste sa pripravuje aj tento rok. Projekt PIMMS TRANSFER je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu INTERREG IVC. Na projekte sa zúčastňuje 15 členských krajín Európskej Únie. Projekt ukončia v októbri 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbora LukáčováJán FigeľMilan FtáčnikPavol Frešo
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)