Odborníkov trápia nálezy na Hrade, žiadajú väčšiu ochranu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba garáží na hrade
Práce na výstavbe podzemných garáží pod severnou časťou areálu Bratislavského hradu. Bratislava, 23. február 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Zabezpečenie vyššej ochrany archeologických nálezov na severnej terase Bratislavského hradu je jednou z požiadaviek odborného grémia. K ochrane pamiatok na Hrade, ich prezentácii ako aj podzemným garážam ho zvolala Kancelária Národnej rady (NR) SR.

Odborné grémium zložené z archeológov, reštaurátorov a architektov rokovalo v utorok 17. marca od 10:00 až do polnoci, bez páuz približne 12 hodín. Odborníci prijali rad odporúčaní a zhodli sa, že by v diskusii bolo dobré pokračovať. Kancelária NR SR sa s výsledkami rokovania oboznámi a rozhodne o ďalšom postupe.

Obrazom: Podzemie Bratislavského hradu

Požadujú zvýšenie ochrany nálezov

Podľa odborníkov bol vykonaný archeologický prieskum na severnej terase Hradu odborný a kvalitný. Problém vidia v ochrane nálezov rímskych architektúr z čias Keltov.

Konštatovali, že opatrenia na zabezpečenie ochrany nehnuteľných archeologických nálezov sú dostatočné, požadujú však ďalšie na zvýšenie ich ochrany, napríklad oplotenie, zamedzenie prípadného vstupu ťažkej techniky či uloženiu stavebného materiálu na náleziská.

Komisia sa zhodla, že nehnuteľné archeologické nálezy keltsko-rímskych stavieb majú byť prezentované na mieste ich nálezu, nezasypané pod krycími objektmi. Odporučila v tomto zmysle dopracovať príslušné návrhy. Následne by sa mali urýchlene zreštaurovať nálezy pod nádvorím Hradu a severnej terasy.

Bratislavský hrad
Foto: SITA/Robert Tappert

Diskusia bude ešte pokračovať

Odborné grémium sa nenašlo spoločný názor na to, ako naložiť s plánovanými podzemnými garážami. Nezhodli sa teda v názore na využitie podzemných objektov pod severnou terasou Hradu.

Ako na záver rokovacieho maratónu povedal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, diskusia bola odborná a bude ešte pokračovať. Využitie stavebnej jamy na konkrétny účel podľa Guspana rozdeľuje nielen odborníkov, ale aj verejnosť.

Občianska iniciatíva SOS Bratislavský hrad žiada Pamiatkový úrad SR, aby všetky nájdené pamiatky vyhlásil za národné kultúrne pamiatky. Pamiatkári však oponujú, že Bratislavský hrad – jeho areál je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP) a všetky tu nájdené pamiatky sa chránia. Iniciatíva v takomto prípade žiada ich urýchlené zapísanie do položiek objektov, ktoré sú v zozname NKP areálu Bratislavský hrad.

Chcú aj vypracovanie nového projektu prezentácie nálezov

SOS Bratislavský hrad tiež chce vypracovanie nového projektu prezentácie nálezov, pričom sa podľa nich majú prezentovať ako ucelený areál. V nadväznosti na spomínané požiadavky by sa mal zmeniť aj projekt nadzemných stavieb – Zimnej jazdiarne a ďalších.

Plánované podzemné garáže by mali slúžil i na kultúrne účely – ako múzeum či galéria, mohli by sa tam prezentovať i nájdené pamiatky.

Unikátne stavby, ktoré si dali postaviť rímskymi staviteľmi Kelti pred približne dvetisíc rokmi, objavili archeológovia na severnej terase Hradu, pod bývalou Zimnou jazdiarňou z čias Márie Terézie, v oko lí bývalej barokovej záhrady. Takéto stavby sa mimo územia Rímskej ríše doteraz neobjavili.

Obrazom: Výstavba garáží na hrade

Prišli aj archeológovia zo zahraničia

Za SOS Bratislavský hrad sú v odbornom grémiu archeológovia Ján Rajtár (Archeologický ústav SAV), Margaréta Musilová a Branislav Resutík z Mestského ústavu ochrany pamiatok, ďalej zástupcovia architektov prezident Spolku architektov Slovenska Juraj Hermann a člen Spolku architektov Slovenska Ľudovít Urban ako aj predseda Komory reštaurátorov Juraj Puškár.

Za Kanceláriu NR SR sa členmi odborného grémia stali: Matej Ruttkay (riaditeľ Archeologického ústavu SAV), Slavomír Katkin (Pamiatkový úrad SR), Štefan Holčík (SNM – Archeologické múzeum), členovia Spolku architektov Slovenska Juraj Šujan a Martin Somora ako aj člen Komory reštaurátorov Vladimír Višváder.

Diskusie sa zúčastnil i generálny projektant stavby Ivan Masár. Pokyn na vytvorenie odbornej komisie vydal predseda NR SR Peter Pellegrini. Odbornú diskusiu žiada protestujúca verejnosť už od záveru minulého roka.

K problematike výstavby podzemných garáží a ochrany vzácnych nálezov sa v pondelok 16. marca stretli archeológovia zo zahraničia, zo Slovinska, Česka a Rakúska – Bojan Djurič, Balázs Komoróczy a Heinrich Zabehlicky.

Museli posunúť vjazd do garáže

„Dokumentácia prieskumu je na vynikajúcej úrovni a čo sa týka prezentácie a aj ochrany výskumu, spĺňa všetky požiadavky,“ zhodnotil po stretnutí stav odborník na dobu rímsku a autor slovinskej legislatívy zameranej na ochranu pamiatok a archeologických nálezov Bojan Djurič. Výskum od pondelka verejnosti predstavuje Informačné centrum na Západnej terase Bratislavského hradu.

NR SR dlhodobo tvrdí, že jedinečné pamiatky z keltských dôb objavené na severnej terase Bratislavského hradu, výstavba štvorpodlažných podzemných garáží neohrozí. Pre ochranu pamiatok sa posunul vjazd do garáže.

V oblasti náleziska plánujú obnoviť Zimnú jazdiareň, barokovú záhradu s artefaktmi z minulosti a pod jej úrovňou vzniknú podzemné garáže. Garáže vznikajú v priestore kameňolomu, ktorý tu v minulosti tiež bol. Podľa Pellegriniho sa národná rada musí riadiť nariadením Krajského pamiatkového úradu v Bratislave a pokračuje podľa nich.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel GuspanPeter Pellegrini