Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Quelletova omša
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Skupina veriacich s transparentmi na podporu odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka pred Dómom sv. Martina, kde sa konala svätá omša pri príležitosti zasadania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Bratislava, 3. október 2013. Foto: SITA/Ján Slovák
5. 10. 2013 16:02 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Odvolanie Bezáka je podľa kardinála Duku nešťastná kauza

Odporúčame aj:

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák by mal pôsobiť v Taliansku

Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák dostal ocenenie

Na Quelletovej omši držali veriaci Bezákove fotografie

Na konferencii biskupov v Bratislave je aj Bezákov kat

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka je podľa českého kardinála Dominika Duku nešťastná kauza, ktorá vyvoláva napätie.

Ako povedal v sobotu novinárom, túto kauzu majú vysvetliť tí, ktorých sa týka. Tí musia podľa neho hľadať cestu, akým spôsobom ju vysvetliť.

On ako človek zvonku môže šliapnuť vedľa. „Je to určitý problém, ktorý musíte vyriešiť na Slovensku,“ uviedol.

Na otázku, či sa bude o ňu zaujímať povedal, že normálne je zaujímať sa o všetko, ale to ešte neznamená, že môže niekto veci riešiť.

O niektorých veciach sa podľa kardinála Duku dozvieme až z archívov. „Úrad biskupa nie je ako úrad politického predstaviteľa, ktorý vychádza z demokratickej voľby. Ide o menovanie, preto ide o služobný postoj. V armáde, keď sa preradzujú generáli, nedáva sa žiadne vyhlásenie,“ zdôraznil.

Duka tiež povedal, že aby mohol odpovedať pravdivo na otázky o kauze odvolania Bezáka, musel by vedieť z toho, čo počul, čo je skutočnosť a čo sú výroky najrôznejších skupín. „Slovenská biskupská konferencia je suverénna a preto ako zástupcovi susedného štátu a biskupskej konferencie nemám právo zasahovať. Nepoznám celú situáciu,“ konštatoval.

„Tradícia“ odvolávanie biskupov v Česku

Dominik Duka
Foto: SITA/AP

V Českej republike majú podľa Duku s odvolávaním arcibiskupov tradíciu. Bolo ich odvolaných niekoľko. Spomenul arcibiskupa Rudolfa v 19 storočí, ktorý oficiálne rezignoval zo zdravotných dôvodov.

Druhým prípadom bolo prenesenie úradu arcibiskupa Leva Skrbenského z Prahy do Olomouca. „O ňom sa nahovorili rôzne veci a keď historici mohli vstúpiť do archívov, zistili, že príčina bola iná. Skrbenský odmietal vojnovú propagandu, pretože vedel, že pápež Pius X. je proti vojne. Cisárovi písal list, v ktorom ho prosí, aby vojnu odvolal. Ten list nebol cisárovi nikdy doručený,“ upozornil Duka.

Po ňom nastúpil arcibiskup, ktorý bol synom generála a viedenská vláda predpokladala, že bude mať kladný postoj k prvej svetovej vojne. Po nej rezignovali obaja. Pripomenul tiež vynútenú rezignáciu pražského arcibiskupa Františka Kordača v minulom storočí.

Odíde do Talianska

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal v júli 2012 trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, pretože chcel obnoviť medzi slovenskými biskupmi účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v Trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu. Napísal to v liste, ktorý 18. októbra pápež 2012 poslal predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému.

Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák by mal v novembri odísť pôsobiť do Talianska. Agentúre SITA to povedal jeho brat Jozef. Podľa informácií agentúry SITA by mal Bezák pôsobiť v talianskom Busollengu neďaleko Verony v kláštore rehole redemptoristov, ktorej je členom. Redemptoristi tam spravujú Sanktuárium Márie ustavičnej pomoci.

Odporúčané články

Kresťanstvo je sekulárne náboženstvo, vyhlásil kardinál Duka Predsedom Českej biskupskej konferencie je Duka

Neprehliadnite

Video: Abena skóroval v nadstavenom čase a Slovan v Európskej lige zdolal doma PAOK Solún Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti YouTube vymazal stovky kanálov, ktoré boli zamerané proti protestom v Hongkongu Video: Rusko vyslalo k Medzinárodnej vesmírnej stanici robota Fedora, na Zem poslal tweet

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X