Oklahoma vyradila v NBA obhajcov z Dallasu už v prvom kole

Oklahoma dallas
Hráč Oklahomy Kevin Durant skóruje v zápase proti Dallasu Foto: SITA/AP

NEW YORK 6. mája (WEBNOVINY) – Prvým postupujúcim z prvého kola play-off basketbalovej NBA je Oklahoma City, jedno víťazstvo od semifinále Západnej konferencie delí San Antonio, vo Východnej si rovnakú pozíciu vypracovala Indiana.

V sobotu sa skončili nádeje Dallasu na obhajobu prvého titulu v histórii klubu.

Krátky proces s partiou veteránov okolo Dirka Nowitzkého spravil symbolicky práve perspektívny tím z Oklahomy, ktorý pod vedením trénera Scotta Brooksa cieľavedomo pracuje na svojom progrese. Thunder vyhrali sériu play-off 4:0 po prvý raz od roku 1996, kedy ešte ako Seattle SuperSonics vyradili Houston. V sobotu prehrávali ešte necelých 10 minút pred koncom o 13 bodov, ale záverečnú štvrtinu vyhrali 35:16, keď posledných 5:47 min nedovolili domácim kôš z hry.

Top 10 akcií noci

Hostí potiahol v tejto fáze najmä James Harden, ktorý k šnúre 12:0 prispel deviatimi bodmi a v štvrtej štvrtine strelil 15 zo svojich 29 bodov. „Dostal som sa do útočného nastavenia. Ťahalo ma to ku košu,“ prehodil po stretnutí Harden a jeho spoluhráč Kevin Durant to dopovedal za neho:

Bol fenomenálny. Jeho hra s clonou je neskutočná. Zábava sledovať to a môcť sa na tom zúčastniť. V tomto tíme dokáže každý zabrať a to je na ňom to najlepšie.“ Thunder sa v semifinále konferencie stretnú s víťazom série Los Angeles Lakers – Denver (zatiaľ 2:1 na zápasy).

Na najkratšej ceste k postupu je aj San Antonio, ktoré zvládlo prvý zápas na pôde Utahu 102:90 a vedie v sérii 3:0. Hru Spurs opäť skvele dirigoval Tony Parker, autor 27 bodov, z toho 16 v poslednej štvrtine. „Myslím si, že sme dokázali Jazz udržať na uzde v tom, v čom sú naozaj dobrí. Majú výborný prechod do útoku a idú agresívne za útočnými doskokmi. S výnimkou niektorých pasáží prvého polčasu sme to mali pod kontrolou,“ povedal Francúz.

James Harden v akcii

Los Angeles Clippers využili prvú výhodu domáceho prostredia v sérii s Memphisom, vyhrali najtesnejším rozdielom 87:86 a opäť sa ujali vedenia – 2:1. Nevypomstilo sa im ani to, že v záverečných 12 sekundách tretieho zápasu netrafili päť trestných hodov v rade. Potrestať ich mohol Rudy Gay, ale jeho tretia trojka za sebou spolu s klaksónom už nebola presná. „Naozaj sme minuli v zápase 17 trestných hodov? To len dokazuje, ako sa musíme nadrieť na víťazstvo. Neprijateľné,“ krútil hlavou Chris Paul.

Vo Východnej konferencii Indiana zdolala Orlando tretíkrát v rade, hoci vo štvrtej štvrtine prešustrovala 19-bodový náskok. V predĺžení ju musel ťahať z kaše George Hill, ktorý sa postaral o záverečných šesť bodov svojho tímu a rozhodol dvoma trestnými hodmi. „Musel som to skúsiť. Spoluhráči mi verili, vyšlo mi pár dôležitých striel,“ poznamenal 26-ročný rozohrávač.

Výsledky – 1. kolo play-off – sobota (hrá sa na 4 víťazstvá):

Východná konferencia:

Orlando – Indiana 99:101 po predĺžení (19:22, 25:24, 17:27, 28:16 – 10:12) – stav série 1:3

Najviac bodov: J. Richardson 25, G. Davis 24 (11 doskokov), J. Nelson 12 (11 asistencií) – David West 26 (12 doskokov), Granger 21, Hibbert 14 (11 doskokov)

Západná konferencia:

Utah – San Antonio 90:102 (28:30, 22:22, 18:23, 22:27) – stav série 0:3

Najviac bodov: Al Jefferson (11 doskokov) a D. Harris po 21, Favors 15 (11 doskokov) – T. Parker 27, Duncan 17, D. Green 14

Dallas – Oklahoma City 97:103 (24:26, 23:21, 34:21, 16:35) – konečný výsledok série 0:4, Oklahoma postúpila do semifinále konferencie

Najviac bodov: Nowitzki 34, Kidd 16, Terry 11 – Harden 29, Durant 24 (11 doskokov), Westbrook a Fisher po 12

Los Angeles Clippers – Memphis 87:86 (23:22, 27:24, 14:25, 23:15) – stav série 2:1

Najviac bodov: Paul 24 (11 asistencií), Griffin 17, Foye 16 – Gay 24, Z. Randolph 17, M. Gasol (10 doskokov) a Pondexter po 11