Okolo Švajčiarska vyhral Kolumbijčan López, Saganovci vzadu

Okolo Švajčiarska vyhral Kolumbijčan López

DAVOS 19. júna (WebNoviny.sk) – Celkovým víťazom cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska sa stal Kolumbijčan Miguel Ángel López. Pre 22-ročného jazdca tímu Astana je triumf na pretekoch zaradených do seriálu WorldTour najväčší úspech v kariére.

López si vedúcu pozíciu udržal štvrtým miestom v záverečnej deviatej etape s horským profilom a cieľom v Davose, ktorú organizátori pre nepriaznivé počasie skrátili z pôvodných 117,7 km na 57 km. Namiesto Davosu sa štartovalo v La Punt a López celkovo triumfoval s náskokom 12 sekúnd pred víťazom sobotňajšej časovky, Španielom Jonom Izaguirrem z tímu Movistar.

V kratučkej, ale náročnej nedeľňajšej etape, zvíťazil iný kolumbijský pretekár Jarlinson Pantano z tímu IAM Cycling pred Rusom Sergejom Černeckým (Kaťuša) a práve Izraguirrem. Úradujúci majster sveta v pretekoch s hromadným štartom Peter Sagan (Tinkoff) skončil na 122. mieste s veľkým odstupom 13:58 min. Jeho starší brat Juraj bol klasifikovaný o päť priečok vyššie. Celkovo Peter a Juraj Saganovci obsadili 111. a 120. pozíciu bez ambícií na celkové poradie.

Pre Petra Sagana boli preteky Okolo Švajčiarska tradičným prípravným podujatím pred Tour de France. Tento rok na nich ovládol dve etapové koncovky a celkovo má vo Švajčiarsku na konte 13 víťazných etáp. Nepodarilo sa mu však obhájiť víťazstvo v bodovacej súťaži, v ktorej zaostal na druhom mieste za víťazným Argentínčanom Maximilianom Richezem o 30 bodov.

Výsledky – Okolo Švajčiarska 2016:

9. etapa (La Punt – Davos, 57 km): 1. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 1:23:55 h, 2. Sergej Černeckij (Rus.) Kaťuša, 3. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar Team, 4. Miguel Ángel López (Kol.) Astana, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing, 6. Rui Costa (Portug.) Lampre Merida – všetci v rovnakom čase ako víťaz,…117. Juraj Sagan +11:32 min, 122. Peter Sagan (obaja SR) obaja Tinkoff +13:58

Konečné poradie po 9. etape: 1. Miguel Ángel López (Kol.) Astana 30:55:58 h, 2. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar +12 s, 3. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin +18, 4. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling +42, 5. Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling +1:04, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +1:26,…111. Peter Sagan +1:29:47,… 120. Juraj Sagan (obaja SR) obaja Tinkoff +1:33:30

Bodovacia súťaž: 1. Maximiliano Ariel Richeze (Arg.) 56 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 26, 3. Miguel Ángel López (Kol.) 20