ÖLLÖS: Slovensko-maďarské zmierenie je nevyhnutné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
László Öllös
László Öllös Foto: lidovky.cz

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Štát, ktorý sa snaží zasahovať do rozvoja národnej identity človeka mocenskými prostriedkami, na to môže doplatiť, tvrdí politický analytik a predseda Správnej rady Fórum inštitútu pre výskum menšín László Öllös. „Keď sa rozhodne byť akýmsi kreátorom tejto identity, potom sa nikdy nezastaví pri menšinách a začne zasahovať aj do svojich, a toto práve prežívame teraz,“ uviedol dnes Öllös na tlačovej konferencii Fóra. Politológ naráža na legislatívnu úpravu vlastenectva v podobe novely zákona o štátnych symboloch, ktorú dnes podpísal prezident.

Ak prístup k národnej identite nevyplýva z individuálnych hodnôt a slobody človeka, podľa Öllösa nie je ľudskoprávny, ale kolektivistický. „Keď ovládnem ten svoj kolektív, vtedy môžem bojovať účinnejšie voči ostatným, to je kolektivistické videnie sveta z 20. storočia,“ konštatuje Öllös. Politológ upozorňuje, že nanútená národná identita je do značnej miery dedičstvom fašizmu a komunizmu, ktoré v miernejšej podobe prežíva dodnes.

Kolektivizmus sa podľa neho nevytratil z politiky ani kultúry. Vníma ho ako najsilnejšiu brzdu na ceste k modernizácii kultúr.

„Keď nedôjde k slovensko-maďarskému zmiereniu, tak tento strach, toto vyčleňovanie, toto odtláčanie a pocit akejsi vyššej kvality bude prežívať ďalej a naša modernizácia bude nemenej problematická ako bola v 20. storočí, keď tento región, ako dobre vieme, stratil svoju suverenitu,“ tvrdí Öllös. Cestu vidí vo verejnej diskusii. „Žiaľ, momentálne na to nie je vhodný čas, lebo je kampaň a takáto diskusia nestrpí volebnú kampaň, tu nemôže ísť o parciálne stranícke záujmy, to je naša celokultúrna záležitosť,“ dodáva Öllös.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László Öllös