Oponenti Lukašenka mali spáchať stovky trestných činov, Bielorusko drží takmer 70 politických väzňov

Bielorusko, protesty
Protesty v Bielorusku trvajú už šesť týždňov. Foto: SITA/AP

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že počas doterajších vyše šiestich týždňov demonštrácií proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zaznamenala viac ako 250 trestných činov proti politickým oponentom, aktivistom a protestujúcim.

Mnohí čelia obvineniam z podnecovania hromadných nepokojov alebo účasti na nich či z odporu voči bezpečnostným zložkám. Desiatky ľudí podľa Viasny vyšetrovali už na začiatku volebnej kampane.

„Rozsah represií v Bielorusku núti obhajcov ľudských práv požiadať o pomoc medzinárodné organizácie, ktorých záväzky síce Minsk akceptoval, no hrubo ich porušuje,“ povedal šéf Viasny Aleš Beľackij. Spomenutá inštitúcia v súvislosti so situáciou v Bielorusku informovala o dovedna 68 politických väzňoch.

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval „bábkami Západu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko