Opozícia nesúhlasí, aby Mubarak vládol do septembra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt, protest
Zrážky prívržencov a odporcov Husního Mubaraka v Káhire Foto: SITA/AP

WASHINGTON/KÁHIRA 2. februára (WEBNOVINY) – Egyptské opozičné Moslimské bratstvo v stredajšom vyhlásení uviedlo, že neexistuje alternatíva k okamžitému ukončeniu vlády prezidenta Husního Mubaraka, čím odmietlo jeho avizovaný odchod v septembri. „Ľudia odmietajú všetky čiastočné riešenia navrhnuté hlavou režimu (Mubarakom), neprijímajú žiadnu inú alternatívu okrem odchodu režimu,“ uviedlo zakázané, avšak mocné islamské hnutie.

Prívrženci a odporcovia prezidenta sa pobili

K stretom medzi odporcami a prívržencami egyptského prezidenta Husního Mubaraka došlo v stredu v centre Káhiry. Stovky provládnych demonštrantov napadli prezidentových odporcov na Námestí oslobodenia, kde už deviaty deň demonštrujú tisíce ľudí žiadajúcich Mubarakove odstúpenie. Prívrženci režimu vyzývali na ukončenie protivládnych protestov a do ulíc vyšli po prvý raz vo väčšom počte. Mubarakovi prívrženci prerazili živú reťaz prezidentových odporcov chrániacu davy demonštrantov. Medzi skupinkami sa rozpútali pästné bitky, výsledkom zrážok boli traja mŕtvi a približne 600 zranených. Egyptskí vojaci strieľali do vzduchu varovné výstrely v snahe ukončiť zrážky medzi pro a protivládnymi demonštrantami.

Armáda vyzvala na ukončenie protestov

Egyptská armáda vyzvala v stredu demonštrantov, aby v záujme bezpečnosti a poriadku ukončili protesty a vrátili sa domov. „Vyšli ste do ulíc, aby ste vyjadrili svoje požiadavky a teraz sa už môžete vrátiť k bežnému životu. Odovzdali ste svoj odkaz, vaše požiadavky sú známe,“ uviedla armáda vo vyhlásení. Egyptské úrady tiež v stredu skrátili nočný zákaz vychádzania, ktorý bude platiť od 17:00 do 7:00 miestneho času.

V utorok Egypt zažil historicky najmasovejšie protesty, keď do ulíc Káhiry, Alexandrie a ďalších miest vyšli státisíce ľudí. Armáda v pondelok podporila demonštrantov vyhlásením, že protesty sú legitímne a že proti demonštrantom nezasiahne silou. Mubarak odmieta odstúpiť a na protesty reagoval zmenou vlády a sľubom, že v ďalších voľbách nebude kandidovať.

Parlament nebude zasadať až do nápravy volebných podvodov

Egyptský parlament pozastavil svoju činnosť, až kým sa opäť neprepočítajú výsledky sporných volieb z konca roku 2010. V stredu o tom informovala tamojšia tlačová agentúra MENA. Obe komory parlamentu „sa rozhodli na neurčitý čas pozastaviť svoje rokovania, kým sa neprijmú opatrenia“ v súvislosti s voľbami z novembra a decembra minulého roka. V nich jednoznačne zvíťazila vládna strana prezidenta Husního Mubaraka a v celoštátnom parlamente získala drvivú väčšinu kresiel.

Mubarakovu Národnú demokratickú stranu (NDP) zastupuje v tzv. Deviatom zhromaždení až 419 z celkového počtu 518 poslancov. Opozícia, ktorej sa podarilo získať len 15 poslancov, druhé kolo volieb z veľkej časti bojkotovala. Do protestu sa zapojili dve hlavné politické hnutia – fundamentalistické Moslimské bratstvo a liberálna Strana novej delegácie (Wafd). Moslimské bratstvo, jediná vážna opozičná sila, v prvom kole nezískalo ani jeden mandát. V predošlom zložení parlamentu pritom strana disponovala asi pätinou poslancov. Jej 27 kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, sa však na ňom odmietalo zúčastniť. Išlo o prvý podobný bojkot islamistickej skupiny od 90. rokov aj napriek tomu, že podozrenia z podvodov sa objavujú počas každých volieb.

Systém ustanovený ústavou z roku 1971 hovorí o tom, že desať z celkového počtu 518 poslancov menuje samotný prezident. Ďalších 64 kresiel je rezervovaných pre ženy a v hlasovaní sa tak bojovalo celkovo o 444 mandátov.

Barack Obama pochválil egyptskú armádu

Egyptský prezident Husní Mubarak by mal začať s politickou zmenou, ktorá povedie k novej vláde. V utorok to krátko po telefonickom rozhovore s egyptským lídrom na tlačovej besede vo Washingtone povedal jeho americký kolega Barack Obama.

Prezidenti spolu 30 minút hovorili o situácii v Egypte, ktorý sa v utorok stal dejiskom zatiaľ najväčšieho opozičného protestu za zvrhnutie prezidenta. Obama zároveň uistil protestujúcich, žiadajúcich odchod ich dlhoročného lídra, že USA počujú ich hlasy. Podľa Obamu musí byť transformácia zmysluplná, pokojná a musí sa začať okamžite. Americký prezident ďalej pochválil egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas krízových momentov.

Barack Obama sa tiež domnieva, že egyptské demonštrácie, ktoré prebiehali relatívne pokojne, môžu byť inšpiráciou pre ľudí na celom svete. „K egyptskému ľudu, predovšetkým k mladým ľuďom, chcem aby vám bolo jasné, že počujeme vaše hlasy,“ odkázal Obama demonštrantom. Obama zároveň zdôraznil, že výmenu vedenia v africkej krajine Spojené štáty ovplyvňovať nebudú. „Čo je jednoznačné a čo som naznačil aj prezidentovi Mubarakovi je, že verím, že politická zmena musí byť zmysluplná, pokojná a musí sa začať ihneď,“ konkretizoval Obama obsah telefonického rozhovoru s Mubarakom.

Chcel by som pochváliť egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas snahy ochraňovať Egypťanov,“ uviedol Obama na adresu očividnej spolupráce egyptského vojska s demonštrantami. „Vyzývam preto armádu, aby pokračovala v snahe zaistiť, že sa tentokrát zmeny odohrajú pokojne,“ dodal.

OBRAZOM: NEPOKOJE V EGYPTE

Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP

Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA

Egyptský prezident Husní Mubarak v utorok v prejave k národu prenášanom televíziou prisľúbil, že sa na septembrových voľbách už nezúčastní. „Nemám v úmysle kandidovať na ďalšie funkčné obdobie,“ uviedol. Jedným dychom však dodal, že okamžite neodstúpi. Počas posledných mesiacov svojho súčasného mandátu plánuje „prijať potrebné kroky na pokojný transfer moci“. Prisľúbil tiež, že zjednoduší podmienky pre kandidátov uchádzajúcich sa o prezidentský post. Po tom, čo Mubarak oznámil, že vo funkcii ešte ostáva, ho ľudia v uliciach vypískali a začali skandovať Odíď, odíď!.

Demonštrácie v Egypte pokračujú už ôsmim dňom. V utorok vyšli do ulíc Káhiry či Alexandrie státisíce ľudí. Demonštranti žiadajú odchod prezidenta Mubaraka, ktorý vládne v krajine už 30 rokov, a uskutočnenie politických a ekonomických reforiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHusní Mubarak