Opozícií neprešiel ďalší návrh protischránkového zákona

Peniaze, euro, prasiatko, úspory
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Parlament dnes neposunul do druhého čítania ďalší opozičný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorého zámerom bolo odhaliť, kto sa skrýva za schránkovými firmami. Návrh predložili nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Martin Fedor (obaja Sieť) a týkal sa nielen firiem vo verejnom obstarávaní, ale aj zdravotných poisťovní, súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti či veriteľov v konkurze a reštrukturalizácii.

Zameraný bol aj na firmy profitujúce z veľkej privatizácie, predaja či prenájmu štátneho, verejnoprávneho a samosprávneho majetku, ako aj z dotácií a eurofondov. Poslanci navrhovali, aby schránkové firmy, ktoré neodhalia svoju identitu, boli automaticky považované za spriaznených veriteľov v konkurze a reštrukturalizácii. Schránky sú podľa Beblavého praktickým spôsobom ako vyciciavať verejný rozpočet, a preto Sieť bude vyvíjať čo najväčší tlak na to, aby sa prijal skutočný protischránkový zákon.

V parlamente už vo štvrtok večer neprešla do druhého čítania novela verejného obstarávania zameraná tiež proti schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi. Tento návrh predložili poslanci Daniel Lipšic (NOVA), Igor Matovič (OĽaNO) a Ľubomír Galko (SaS). Chceli dosiahnuť komplexný zákaz pôsobenia schránkových firiem vo finančných transakciách so štátom.

Opoziční poslanci návrh predložili preto, že novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil Úrad pre verejné obstarávanie, sa týka iba zriadenia registra konečných užívateľov výhod subjektov zúčastňujúcich sa vo verejnom obstarávaní. Parlament pritom uznesením vlani v decembri zaviazal vládu pripraviť návrh zákona, aby firmy s neznámymi vlastníkmi nemohli žiadnym spôsobom obchodovať so štátom a verejnými prostriedkami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičĽubomír GalkoMartin FedorMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky