Opozícii sa nepáči novela zákona o investíciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropovod, freso, hrusovsky, simon, dragun
Zľava: Predseda správnej rady OZ Nie ropovodu Miroslav Dragun, predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo, podpredseda Most-Híd Zsolt Simon a poslanec NR SR za KDH Pavol Hrušovský na TB OZ Nie ropovodu o výsledkoch stretnutia medzi zástupcami OZ Nie ropovodu a zástupcami strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Predstavitelia Ľudovej platformy sa dohodli na tom, že spoločne podporia podanie nedávno prijatej novely zákona o významných investíciách na Ústavný súd SR (ÚS).

Na utorkovej tlačovej konferencii strán KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a občianskeho združenia Nie ropovodu to uviedol podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Dodal tiež, že opozícia je pripravená podporiť aj akékoľvek snahy iných mimovládnych organizácií, ktoré by vznikli s cieľom zmeniť spomínanú právnu úpravu.

Na to, aby sa zákonom začal zaoberať ústavný súd, potrebujú opoziční poslanci zozbierať tridsať podpisov od ďalších členov zákonodarného zboru.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo uviedol, že prijatá novela umožňuje vládou preferovaným stavbám obísť diskusiu so samosprávou a občanmi. „To považujem za krajne nebezpečné,“ dodal. Na mysli mal napríklad plánovaný ropovod cez Bratislavu, alebo neuskutočnené projekty širokorozchodnej železnice a kasína v Petržalke. Frešo kritizoval, že o projektoch takéhoto rozsahu budú rozhodovať anonymní úradníci bez občanov. Podľa jeho slov by sa k takýmto stavbám mali obce a vyššie územné celky vyjadrovať povinne.

Na kritiku nadviazal aj poslanec strany KDH Pavol Hrušovský. Možnú protiústavnosť zákona o významných investíciách vidí v tom, že občanom odoberá právo vyjadriť sa k rozhodnutiam, ktoré síce presahujú záujem samosprávy, ale zásadným spôsobom môžu ovplyvniť charakter krajiny, kde žijú. „Hľadáme všetky právne a politické možnosti ako zabrániť aplikovaniu zákona v praxi,“ dodal Hrušovský.

Novelu zákona o investíciách parlament schválil koncom júna. Za významnú investíciu sa tak považuje stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur. Ďalšou podmienkou je aj vytvorenie troch stoviek nových pracovných miest. Spomínaná právna úprava sa stretla s tvrdou, avšak neúspešnou kritikou opozície. Zákon má podľa niektorých jej predstaviteľov rozširovať podmienky, za ktorých je možné siahnuť cez inštitút vyvlastnenia na súkromné vlastníctvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoPavol HrušovskýZsolt Simon