Osem rokov od krvavého Beslanu, prvýkrát prišli aj deti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tragédia v Beslane
Muž zachraňuje dieťa po teroristickom útoku v Beslane v septembri 2004. Foto: SITA/AP

MOSKVA 3. septembra (WEBNOVINY) – V ruinách beslanskej školy horí od soboty 334 sviečok na počesť obetiam krvavej rukojemníckej drámy spred ôsmich rokov.

Čečenskí teroristi na čele so Šamilom Basájevom obsadili 1. septembra 2004 základnú školu v Beslane a za rukojemníkov si vzali viac ako tisíc učiteľov, rodičov, detí a zamestnancov školy.

Vyše 50-hodinové vyjednávanie s teroristami neprinieslo žiadne výsledky, preto sa špeciálne jednotky rozhodli oslobodiť rukojemníkov. Tento zásah však nevyšiel a ruská armáda a vtedajší prezident Vladimir Putin boli tvrdo kritizovaní za smrť stoviek nevinných Rusov.

V 35-tisícovom meste sa nenájde jedna rodina, ktorá by nestratila pri tejto strašnej tragédií príbuzného alebo priateľa.

Obrazom: Rukojemnícka dráma v Beslane šokovala celý svet

Tragédia v Beslane
Rukojemnícka dráma v beslanskej škole si vyžiadala 334 obetí. Foto: SITA/AP

Tragédia v Beslane
Rukojemnícka dráma v beslanskej škole si vyžiadala 334 obetí. Foto: SITA/AP
Tragédia v Beslane
Rukojemnícka dráma v beslanskej škole si vyžiadala 334 obetí. Foto: SITA/AP
Tragédia v Beslane
Rukojemnícka dráma v beslanskej škole si vyžiadala 334 obetí. Foto: SITA/AP
Tragédia v Beslane
Rukojemnícka dráma v beslanskej škole si vyžiadala 334 obetí. Foto: SITA/AP

Beslan
Foto: RIA Novosti / Anton Podgaiko
Tragédia v Beslane
Foto: SITA/AP

Po škole sú rozmiestnené fotografie obetí podľa miesta, kde zahynuli.

„Rany stále krvácajú,“ povedal Viktor Jesijev pre agentúru Regnum, ktorý si len ťažko spomína na dni plné hrôzy: „Môj syn bol zastrelený hneď v prvý deň. Dve vnučky a ich mama boli potom zranené pri oslobodzovacej akcii komanda. Museli ich previezť do moskovskej nemocnice.“

Na hororové chvíle Jesijev zrejme nikdy nezabudne. „Stále nemôžem uveriť, že sa to mohlo stať v takom pokojnom meste, ako je Beslan,“ dodal.

Ruiny školy od soboty zaplavili tisíce kvetov, sviec, hračiek a fľaše s vodou, ako tradičný symbol tých, ktorí počas troch dní rukojemníckej drámy zostali bez tekutín.

Na pondelok je v Beslane naplánovaná pietna bohoslužba, potom sa smútočný pochod presunie na tamojší cintorín, kde je pochovaných 266 obetí z rukojemníckej drámy. Následne budú vypustené biele balóniky – jeden za každú obeť.

Tento rok prišli prvýkrát na pietnu spomienku niektoré deti, ktoré prežili. „Je dobré, že sme boli malí a nechápali, čo sa deje,“ povedala pre novinárov Vika Kotsojevová, ktorá bola jednou z rukojemníčok. V čase útokov mala šesť rokov.

Prvý septembrový deň v roku 2004 sa v Beslane začal ako každý predchádzajúci rok. Rodiny s deťmi prišli do školy privítať nový školský rok. Po prvom zvonení však budovu obsadilo 30 ozbrojencov z Čečenska. Kto nestihol utiecť, bol vzatý za rukojemníka, alebo ho zabili.

Celkovo 1128 osôb bolo presunutých do telocvične. Teroristi žiadali prepustenie zajatých čečenských bojovníkov a uznanie nezávislosti pre ich región. Okolie školy zatiaľ obsadili ruské bezpečnostné jednotky.

Rukojemníci prežili v telocvični tri dni plné strachu, hladu a smädu. Medzi nimi sa nachádzalo aj niekoľko batoliat. Po zlyhaní vyjednávania medzi ruskou políciou a teroristami otriaslo školou niekoľko explózii a rozpútala sa prestrelka. Niekoľkých rukojemníkov, ktorí sa pokúsili utiecť, zastrelili ozbrojenci od chrbta.

Celková bilancia oslobodzovacej akcie je tragická: 318 rukojemníkov zahynulo, pričom 168 z nich boli deti. Jedenásťročný chlapec sa vrátil pomôcť svojmu priateľovi, ktorého zavalili ruiny po výbuchu. To sa mu stalo osudným.

Od tragédie v Beslane uplynulo osem rokov
Foto: SITA/AP
Tragédia v Beslane
Foto: SITA/AP

Pri akcii prišlo o život aj 10 členov zásahovej jednotky, 15 policajtov a dvaja úradníci z ministerstva.

Zranených bolo 810 rukojemníkov, sedemnásť detí prišlo v beslanskej škole o oboch rodičov.

Komando usmrtilo 29 teroristov, jedného sa ruským jednotkám podarilo zadržať. Nura-Pašu Kulajeva odsúdil v roku 2006 súd na trest smrti, ktorý však automaticky zmenili na doživotné väzenie.

Tribunál mu uložil trest smrti. Avšak vzhľadom na rozhodnutie Ústavného súdu sa rozsudok mení na doživotie,“ povedal hlavný sudca severoosetského najvyššieho súdu Tamerlan Aguzarov. Ruská prokuratúra ako aj rodiny obetí žiadali pre Kulajeva trest smrti. Od augusta 1996 však platí v Rusku moratórium na popravy, čo bolo jednou z hlavných podmienok pre prijatie krajiny do Rady Európy.

Tamojšia prokuratúra rok po tragédii oznámila, že nezistila žiadne pochybenia zo strany úradov a bezpečnostných síl.

Príbuzní obetí, ktorí obviňujú úrady z nezvládnutia operácie reagovali na vyhlásenie prokuratúry nahnevane.

„Nič iné sme nečakali. Prokuratúra sa drží svojej verzie a ignoruje svedectvo obetí,“ povedala vtedy šéfka Výboru beslanských matiek Susanna Dudijevová. Závery prokuratúry sa silne líšia od predchádzajúcich zistení severoosetského parlamentu, ktorý bezpečnostné sily obvinil z použitia neprimeraných prostriedkov pri oslobodzovacom zásahu.

Vo februári 2006 súd odsúdil štyroch mužov na sedemnásťročné tresty väzenia za prípravu rukojemníckej drámy na základnej škole na juhu Ruska. Podľa prokurátora vodca čečenských povstalcov Šamil Basájev pripravoval podobnú akciu v neďalekej dedine Nesterovskaja, ak by nevyšlo obsadenie školy v Beslane.

Informácie pochádzajú z ruskej portálu Russia Today a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin