Oslavy narodenín kráľovnej Alžbety ukončil obrovský piknik

Kráľovná alžbeta
Foto: SITA/AP

Londýn 12. júna (WebNoviny.sk) – Trojdňové oficiálne oslavy 90. narodenín britskej kráľovnej Alžbety II. vyvrcholili veľkým pouličným piknikom pred Buckinghamským palácom. Panovníčka naň pozvala približne 10.000 hostí z vyše 600 charitatívnych organizácií, nad ktorými má patronát.

Hostia sa na kráľovský piknik na ulici Mall dostavili napriek daždivému počasiu. Okrem košíkov s jedlom im organizátori rozdávali aj pršiplášte, keďže dáždniky boli z bezpečnostných dôvodov zakázané, uviedla televízia BBC.

Účastníkov slávnosti prišli osobne pozdraviť viacerí členovia kráľovskej rodiny vrátane princov Harryho a Williama s manželkou Catherine, ktorí si okrem podávania rúk aj zapózovali na nespočetných fotografiách.

Alžbeta a princ Philip zamávali hosťom z otvoreného auta a predniesli ďakovné príhovory. „Ako sa budem cítiť, ak mi budú ľudia spievať ‚Všetko najlepšie‘ ešte aj v decembri, sa uvidí,“ zavtipkovala kráľovná na záver príhovoru v narážke na dlhé trvanie jej narodeninových osláv.

Kráľovná Alžbeta svoje narodeniny oslavuje každý rok dvakrát. Pokým tie skutočné slávi 21. apríla v súkromní, oficiálne verejné oslavy sa konajú v júni, keďže vtedy je už v Londýne zvyčajne lepšie počasie. Dnešný piknik prebehol za prísnych bezpečnostných opatrení: každý z hostí musel pri vstupe absolvovať prehliadku na celotelovom skeneri. Výška vstupného činila 150 libier (191 eur) na osobu, čo bolo podľa niektorých kritikov príliš veľa.

Neformálny piknik prebehol aj v neďalekom parku St James, kde sa zhromaždili početné rodiny s vlastnými zásobami jedla a nápojov.

https://www.youtube.com/watch?v=sJS-HaekUZw

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe kráľovná Alžbeta II.Princ Philip