Osloboďte túto krajinu a odstúpte, pustil sa Schwarzenberg do Babiša

Andrej Babiš, Karel Schwarzenberg
Zľava: Andrej Babiš a Karel Schwarzenberg Foto: SITA/AP - koláž WBN.

PRAHA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Čestný predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyzval v rámci diskusie na mimoriadnej schôdzi k vysloveniu nedôvery vláde českého premiéra Andreja Babiša, aby prejavil vďačnosť krajine, v ktorej získal občianstvo a stal sa premiérom.

Zdesenie zahraničných partnerov

Podľa Schwarzenberga by mal Babiš odstúpiť. Schwarzenberg zdôraznil, že nechce posudzovať, či premiérovi potomkovia alebo on sám potrebuje lekársku starostlivosť týkajúcu sa duševného zdravia, a nie je ani vyšetrovateľom, ani sudcom.

Ako bývalý minister zahraničia však vraj vníma zdesenie zahraničných partnerov z toho, „čo sa u nás deje“. „Čo sa stalo v tejto krajine, ktorá pred 20 rokmi bola jednou z najrešpektovanejších v Európe?“ tlmočil Schwarzenberg rezonujúce obavy.

Zahraničnú politiku prirovnal k remeslu

„Nie som sudca, ale vy, pán premiér, ste v tejto krajine dostal najprv občianstvo, potom ste tu nadobudol ohromný majetok a stal ste sa dokonca premiérom,“ pripomenul neprítomnému Babišovi.

„Bol by dôkaz minimálnej vďačnosti, keby ste teraz odstúpil a nebol záťažou pre našu diplomaciu,“ požiadal premiéra, ktorému následne pripomenul, že zahraničná politika je veľmi podobná s „najstarším remeslom“, lebo ani v jednom si človek nemôže vybrať partnera.

Reagoval tým na Babišove slová, s koľkými štátnikmi sa v poslednej dobe stretol, a pripomenul, že aj on sám bol zo svojej funkcie v minulosti nútený rokovať aj s ľuďmi, ktorí mali krv na rukách, prípadne boli nekompetentní. „Prosím vás, pán premiér, osloboďte túto krajinu a odstúpte,“ požiadal doyen Snemovne premiéra.

Informácie priniesol portál Novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišKarel Schwarzenberg