OSN kritizuje Slovensko pre diskrimináciu Rómov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia

BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko musí skončiť so segregáciou rómskych detí v školstve. Vyplýva to z aktuálnych odporúčaní Výboru OSN pre ľudské práva, ktoré sa po takmer ôsmich rokoch opäť týkajú Slovenska.

Výbor v záverečných odporúčaniach nabáda slovenskú vládu, aby zabezpečila dôsledné plnenie záväzkov vyplývajúcich z Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. V odporúčaniach sa okrem iného zameriava na problém diskriminácie rómskej menšiny, informovala Ľudmila Durajová z Amnesty International Slovensko.

Výbor kritizuje pretrvávajúce vylúčenie Rómov z verejného života a ich diskrimináciu v prístupe k vzdelávaniu či zdravotnej starostlivosti. Vládu upozorňuje na jej záväzky presadzovať rovnosť príležitostí v spoločnosti pre príslušníkov rómskej menšiny. Nepáči sa mu tiež pretrvávajúci výskyt prípadov policajného násilia voči Rómom ako aj spôsob vyšetrovania takýchto prípadov v radoch polície, ktoré je podľa neho málo efektívne a chýba mu nezávislosť.

Segregácia rómskych detí

Špeciálnu pozornosť venuje problému pretrvávajúcej segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. „Výbor nalieha na prijatie okamžitých krokov, ktoré odstránia de facto segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní. Umiestňovanie všetkých detí, vrátane rómskych, do špeciálnych škôl musí byť podľa Výboru realizované na individuálnej báze, vychádzať z odbornej medicínskej diagnostiky a nesmie byť v žiadnom prípade ovplyvnené etnickým pôvodom dieťaťa,“ povedala Miroslava Hapalová z organizácie Člověk v tísni – pobočka Slovensko.

„Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení vlani v auguste zaviazala prijať opatrenia na zabránenie segregácie na základe etnickej príslušnosti. Bolo by vhodné, aby vláda ozrejmila, aké kroky zatiaľ prijala, aby toto vážne porušovanie ľudských práv odstránila,“ uviedla Barbora Černušáková z Amnesty International.

Nezákonné sterilizácie

Vo svojich odporúčaniach venoval výbor osobitnú pozornosť aj nezákonným sterilizáciám rómskych žien a vyjadril znepokojenie nad úzko zameraným vyšetrovaním tejto nelegálnej praxe. „Na nedostatky vo vyšetrovaní nezákonných sterilizácií v posledných rokoch upozornil prakticky každý relevantný výbor OSN, ktorý dohliada na implementáciu medzinárodných zmlúv o ochrane ľudských práv i ďalšie inštitúcie, ako napríklad Poradný výbor pre rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín Rady Európy.

Je nepochopiteľné, že pre súčasnú vládnu sféru akoby táto otázka vôbec neexistovala,“ hovorí Štefan Ivančo z mimovládnej Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá v tejto veci zastupuje niekoľko poškodených rómskych žien na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Amnesty International