Uznanie Palestíny za pozorovateľa OSN nepodporia všetci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palestina
Foto: SITA/AP

MADRID/ 28. novembra (SITA/AFP) – Ďalšie európske krajiny oficiálne oznámili, že vo Valnom zhromaždení OSN podporia vo štvrtok žiadosť Palestínčanov o udelenie štatútu pozorovateľa OSN. V stredu tak urobilo Dánsko, Španielsko a Švajčiarsko.

Španielsky minister zahraničia José Manuel García-Margallo vyjadril v tejto súvislosti presvedčenie, že zvýšenie štatútu Palestínčanov v OSN je najlepšou cestou k mieru na Blízkom východe. „Španielsko bude zajtra hlasovať za palestínsku žiadosť,“ povedal.

Podobné vyhlásenie vydala aj švajčiarska Federálna rada, ktorá považuje palestínsku žiadosť o pozorovateľský štatút za „konštruktívnu a pragmatickú“. Takýto krok podľa Švajčiarska podporí cestu k trvalému mieru a k vzniku nezávislého palestínskeho štátu. Dánsky minister zahraničia Villy Soevndal takisto pokladá získanie pozorovateľského štatútu za najlepší krok k budúcemu dvojštátnemu riešeniu blízkovýchodnej krízy.

Získanie pozorovateľského štatútu pre Palestínu presadzuje jej líder Mahmúd Abbás. Jeho iniciatíva nasleduje rok po tom, ako sa mu nepodarilo získať pre Palestínu plnoprávne členstvo v OSN. Abbásov štvrtkový pokus však podľa odhadov nie je bez šance na úspech a okrem ďalších tradične propalestínskych štátov ho podporujú aj viaceré európske krajiny.

Proti je aj Česko a Nemecko

OSN
Foto: SITA/AP

Udelenie pozorovateľského štatútu Palestíne podporuje Belgicko, Dánsko, Cyprus, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Luxembursko, Malta, Slovinsko, Švajčiarsko a Španielsko. Osem štátov je ešte stále nerozhodnutých – medzi nimi napríklad Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Veľká Británia alebo Slovensko. Proti je však Nemecko, Holandsko a napríklad aj Česká republika.

Nemecká vláda uviedla, že nepodporí snahy Palestínčanov o zvýšenie štatútu v OSN, čím sa postavila proti Francúzsku a viacerým európskym krajinám. Hovorca kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert v stredu povedal, že Berlín stále zhodnocuje situáciu a konzultuje ju so svojimi európskymi partnermi. „Je takmer isté, že Nemecko za takú rezolúciu nebude hlasovať,“ povedal hovorca.

Británia v stredu vyhlásila, že sa zdrží hlasovania o zvýšení štatútu Palestínčanov na pozorovateľský nečlenský štát v OSN, ak sa Palestínčania okamžite nevrátia k rokovaniam s Izraelom.

Európska únia vyzýva Palestínčanov, aby neohrozovali blízkovýchodný mierový proces súdnymi procesmi v prípade, že Valné zhromaždenie schváli ich žiadosť o získanie štatútu nečlenského pozorovateľského štátu, čo im umožní obracať sa na súdy OSN.

Môže to ohroziť rozpočet OSN

Osn
Foto: SITA/AP

V stredu to povedal španielsky minister zahraničia José Manuel García-Margallo, ktorého krajina vypracovala znenie spoločného vyhlásenia EÚ k tejto otázke. Členské krajiny únie sa síce nedohodli na spoločnej pozícii k žiadosti o zmenu palestínskeho štatútu, no pripravili si spoločnú reakciu.

Ak chce byť Abbás so svojím návrhom úspešný, musí za neho zahlasovať nadpolovičná väčšina zo 193 členských štátov Valné zhromaždenia. To by však mohlo ohroziť aj samotný rozpočet OSN.

Spojené štáty totiž zakazujú financovanie akéhokoľvek orgánu OSN, ktorý uznáva Palestínsky štát. Doteraz pritom v nejakej forme uznalo legitimitu palestínskeho štátu 132 členských krajín OSN. Izrael je spolu s USA ostro proti udeleniu pozorovateľského štatútu Palestíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mahmúd Abbás
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov