OSN: Situácia v Burundi môže viesť ku genocíde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arméni spomínali, od masakry uplynulo 100 rokov
Arménsko si pripomenulo 100. výročie masakry zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny. Podľa odhadov niektorých historikov zahynulo asi 1,5 milióna arménskych kresťanov. Jerevan, 24. apríl 2015. Foto: SITA/AP

Ženeva 10. novembra (WebNoviny.sk) – Politické násilie v Burundi by mohlo prerásť do etnického či regionálneho konfliktu, OSN je však tentoraz menej vybavená na riešenie situácie, než tomu bolo pred začiatkom genocídy v Rwande pred vyše 20 rokmi. Uvádza sa to v dnešnom varovaní Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

„Kĺže sa to, nanešťastie, veľmi strmým svahom,“ uviedol na tlačovej konferencii Scott Campbell, predstaviteľ OHCHR pre oblasť strednej a západnej Afriky, ktorého slová citovala agentúra Reuters. Podľa neho je násilie v Burundi zatiaľ iba politického charakteru, avšak tamojší prezident Pierre Nkurunziza, ako aj predseda burundského senátu používajú rétoriku podobnú tej, aká zaznievala v Rwande pred vypuknutím genocídy.

OSN však v Burundi nedisponuje žiadnou politickou ani mierotvornou prítomnosťou, čo jej sťažuje schopnosť reagovať na varovné znaky možnej genocídy. Krajinu to vystavuje riziku masových zločinov proti ľudskosti a možného vypuknutia katastrofy. „Bezpečnostná rada OSN sa rozhoduje, ako pohotovo reagovať v prípade, ak by bolo treba prikročiť k preventívnej vojenskej intervencii. Musíme sa ešte veľa naučiť o rizikách pasívneho prístupu a ústupu z takýchto konfliktov,“ uviedol Campbell.

Od apríla, keď sa Nkurunziza rozhodol po tretí raz uchádzať o post hlavy štátu, zahynulo v Burundi viac než 250 ľudí a 200.000 ďalších osôb utieklo do susedných štátov. Len v roku 2005 sa v krajine skončila 12-ročná občianska vojna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov