OSN uznala Palestínu za pozorovateľský štát, ľud oslavuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Oslavy v meste po uznaní Palestíny OSN za pozorovateľský štát. Foto: SITA/AP

NEW YORK 30. novembra (WEBNOVINY) – Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok veľkou väčšinou schválilo žiadosť Palestíny o povýšenie jej štatútu na nečlenský pozorovateľský štát.

Za sa vyslovilo 138 krajín, proti bolo deväť a 41 krajín sa hlasovania zdržalo. Z EÚ hlasovala proti len Česká republika. Palestínčania tak získali v OSN rovnaký štatút, ako má napríklad Vatikán.

Palestínčania nebudú môcť hlasovať vo Valnom zhromaždení, no umožní im to prístup k viacerým agentúram a inštitúciám OSN vrátane Medzinárodného trestného súdu (ICC), čoho sa obáva najmä Izrael. Rozhodnutie OSN vyvolalo nadšené reakcie na palestínskych územiach. V Ramalláhu vyšli do ulíc tisíce ľudí, aby oslávili „víťazstvo„.

Valnému zhromaždeniu sa po hlasovaní prihovoril palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý si vyslúžil od pléna dlhotrvajúci potlesk. Abbás zdôraznil, že zvýšenie štatútu by malo byť „odrazovým mostíkom“ k obnoveniu rokovaní s Izraelom, ktoré boli zmrazené vyše dvoch rokov. Vyhlásil, že teraz nastala tá „posledná šanca na záchranu dvojštátneho riešenia“ blízkovýchodného konfliktu.

Obrazom: Palestínu uznali za pozorovateľský štát

Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Oslavy v meste po uznaní Palestíny OSN za pozorovateľský štát. Foto: SITA/AP

Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Izraelský predstaviteľ OSN objíma americkú veľvyslankyňu Susen Rice po uznaní Palestíny pozorovateľským štátom. Foto: SITA/AP
Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Oslavy v meste po uznaní Palestíny OSN za pozorovateľský štát. Foto: SITA/AP
Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Oslavy v meste po uznaní Palestíny OSN za pozorovateľský štát. Foto: SITA/AP
Palestína sa stala nečlenským pozorovateľským štát
Oslavy v meste po uznaní Palestíny OSN za pozorovateľský štát. Foto: SITA/AP

Členské krajiny vyzval, aby „vystavili rodný list palestínskemu štátu„, ktorého vznik s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom je pre Palestínčanov prioritou. Abbás vo svojej reči tiež kritizoval nedávnu izraelskú leteckú operáciu v Pásme Gazy.

Izrael a Spojené štáty zvýšenie palestínskeho štatútu odsúdili, pričom americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová ho označila ako „kontraproduktívne“. Vyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová vyhlásila, že prijatie Palestíny za nečlenský pozorovateľský štát je prekážkou mieru na Blízkom východe, pretože tento krok podľa nej nepovedie k obnoveniu mierových rokovaní s Izraelom.

Video: Oslavy v Palestíne

USA minulý rok zablokovali v Bezpečnostnej rade OSN prijatie Palestíny za plnoprávneho člena OSN. Izraelský vyslanec pri OSN Ron Prosor vyjadril taktiež presvedčenie, že tento krok bude prekážkou mierových rokovaní a môže dokonca viesť k zvýšeniu násilia. Prijatie Palestíny za pozorovateľský štát môže ohroziť aj rozpočet agentúr OSN, pretože Spojené štáty zakazujú financovanie akéhokoľvek orgánu, ktorý uznáva Palestínsky štát.

Hnutie Hamás, ktoré vládne v Pásme Gazy, zvýšenie palestínskeho štatútu v OSN privítalo ako „víťazstvo„. „Je to nové víťazstvo na ceste k oslobodeniu Palestíny,“ vyhlásil jeden z lídrov hnutia Ahmed Jussíf.

Chronológia krokov OSN týkajúcich sa palestínskej otázky

29. novembra 1947: VZ OSN prijalo rezolúciu číslo 181, ktorá rozdelila britskú Palestínu na arabský a židovský štát a z Jeruzalema vytvorila osobitnú zónu pod medzinárodným dohľadom. Židia takéto rozdelenie prijali, Arabi ho však odmietli.

14. mája 1948: Po stiahnutí britských vojsk Židia vyhlásili nezávislosť Izraela. Vyvolané násilie vyústilo do osemmesačnej vojny s arabskými štátmi, počas ktorej bolo zničených najmenej 400 palestínskych dedín a vyše 700-tisíc obyvateľov muselo utiecť alebo ich vyhnali.

11. decembra 1948: VZ OSN prijalo rezolúciu číslo 194, ktorá palestínskym utečencom priznáva právo na návrat.

11. mája 1949: OSN prijala Izrael za svojho člena.

22. novembra 1967: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala rezolúciu číslo 242, ktorá vyzýva Izrael na odsun z území obsadených v rámci takzvanej šesťdňovej vojny v júni 1967 vrátane Západného brehu Jordánu, Pásma Gazy a východného Jeruzalema. Rezolúcia nebola nikdy splnená.

10. decembra 1969: VZ OSN poukázala na „neodcudziteľné práva palestínskeho ľudu“.

25. septembra 1971: BR OSN odsúdila kroky Izraela s cieľom zmeniť štatút Jeruzalema.

22. októbra 1973: BR OSN prijala rezolúciu číslo 338, ktorá vyzýva na splnenie rezolúcie 242 a začatie rokovaní zameraných na dosiahnutie „spravodlivého a trvácneho mieru na Blízkom východe“.

13. novembra 1974: Predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat sa v rámci vystúpenia na pôde OSN vyjadril, že „prichádza v jednej ruke s olivovou ratolesťou a v druhej so zbraňou“. OSN následne OOP priznala štatút pozorovateľského subjektu, ktorý má doteraz.

1. marca 1980: BR OSN prijala rezolúciu číslo 465, ktorá vyzýva Izrael na likvidáciu židovských osád na okupovaných územiach.

12. marca 2002: BR OSN sa v rezolúcii číslo 1397 prvýkrát zmieňuje o palestínskom štáte.

19. novembra 2003: BR OSN prostredníctvom rezolúcie číslo 1515 schvaľuje mierový plán, ktorý predkladá takzvané dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

16. decembra 2008: BR OSN prostredníctvom rezolúcie číslo 1850 podporila blízkovýchodný mierový proces.

18. februára 2011: Spojené štáty ako hlavný ochranca Izraela vetovali rezolúciu, ktorá mala potvrdiť nelegálnosť izraelských osád na okupovaných územiach.

23. septembra 2011: Palestínsky prezident Mahmúd Abbás predložil OSN žiadosť o uznanie Palestíny za plnoprávny členský štát. BR OSN o nej nehlasovala vzhľadom na varovanie USA, že takýto krok budú vetovať.

31. októbra 2011: Palestínu prijali za člena Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), čo vyvolalo tvrdý odpor zo strany Izraela a USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hillary ClintonováJásir ArafatMahmúd Abbás
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov