Otváranie pracovného trhu v Rakúsku sa Miškovovi nepozdáva

Juraj Miškov
Minister hospodárstva Juraj Miškov Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Spôsob, akým chce Rakúsko otvoriť pracovný trh pre slovenských pracovníkov sa ministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi nepozdáva. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), minister na pondelňajšom stretnutí s rakúskym kolegom ministrom hospodárstva, rodiny a mládeže Reinholdom Mitterlehnerom vyjadril obavy Slovenska pri implementácii smernice o voľnom pohybe pracovníkov v Európskej únie. Najväčší problém je podľa ministra Miškova v likvidačných pokutách pre zamestnávateľov a neúmerných administratívnych bariérach pre podnikateľov, ktoré zavádza Rakúsko na základe prijatého zákona na ochranu vlastného pracovného trhu.

Podľa slovenského ministra bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj Európska únia rakúsky zákon na ochranu vlastného pracovného trhu vnímať ako výrazné vybočenie zo spoločnej snahy členských štátov o vytvorenie jednotného pracovného trhu. Rakúšania sa chcú podľa Mitterlehnera iba brániť mzdovému dumpingu zo strany Slovenska. „Minister Miškov však vidí tento problém najmä ako diskrimináciu obyvateľov ostatných krajín EÚ,“ dodalo ministerstvo.

Rakúsky minister Mitterlehner vyjadril snahu o bilaterálne riešenie týchto názorových rozdielov medzi Slovenskom a Rakúskom. „Tento zákon nie je konfliktom medzi Slovenskom a Rakúskom. Rakúsko prijalo zákon, ktorý obmedzuje všetkých podnikateľov naprieč celou úniou. Toto považujem za nebezpečný precedens. Nevnímam to ako rozpor medzi Slovenskom a Rakúskom, ale ako vybočenie Rakúska zo spoločných cieľov EÚ, ktorej sú naše krajiny právoplatným členom,“ zdôraznil minister Miškov.

Šéf slovenského rezortu hospodárstva na záver navrhol svojmu rakúskemu kolegovi užšiu spoluprácu pri odstraňovaní vzájomných administratívnych bariér v slobodnom podnikaní a ponúkol vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by tieto prekážky pri vzájomnej hospodárskej spolupráci pomohla odstraňovať. „Napriek takmer dvojhodinovému rokovaniu sa stretnutie skončilo bez konkrétnych záverov,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.

Rakúsko a Nemecko od 1. mája otvárajú pracovné trhy pre sedem nových členských krajín Európskej únie z bývalého postkomunistického bloku. Táto zmena sa týka aj Slovákov. Podľa štatistík 60 percent firiem na rakúskej strane má záujem získať pracovníka niektorej z týchto krajín, polovica z toho má záujem o Slovákov. Vyplýva to z čísiel, ktoré prezentoval koncom marca prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

Od vstupu Slovenska do únie mohli staré členské krajiny otvoriť svoj pracovný trh ihneď alebo počkať najviac sedem rokov, ktoré uplynú práve 1. mája tohto roka. Otvorenie znamená, že okrem určitých funkcií v štátnych službách pracujú občania iných členských krajín za rovnakých podmienok ako majú občania daného štátu, práva patria aj ich rodinným príslušníkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR