Otvoria hrobku Jásira Arafata, chcú preskúmať jeho smrť

Arafat
Zosnulý palestínsky prezident Jásir Arafat Foto: SITA/AP

RÁMALLÁH 13. novembra (WEBNOVINY) – Palestínčania začali v utorok práce na otvorení hrobu ich niekdajšieho vodcu Jásira Arafata, ktorého telesné pozostatky preskúmajú zahraniční odborníci v rámci opätovného zisťovania príčiny jeho smrti.

Nemenovaný zdroj blízky Arafatovej rodine pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že v mauzóleu na Západnom brehu Jordánu sa začalo s odstraňovaním betónu a kameňov, čo by malo trvať „takmer 15 dní“. Pracovníci by sa podľa neho mali postupne dostať až k vrstve pôdy zakrývajúcej Arafatovo telo, ktorú však ponechajú na mieste až do príchodu „francúzskych prokurátorov, švajčiarskych expertov a ruských vyšetrovateľov“.

Očakáva sa, že samotné odoberanie vzoriek sa začne koncom novembra. Priestory mauzólea, ktoré je súčasťou prezidentského sídla v Rámalláhu, ešte v pondelok zahalili modrými plachtami a podľa citovaného zdroja nebude „za žiadnych okolností“ dovolené Arafatove pozostatky fotografovať.

Arafat
Foto: SITA/AP

Exhumáciu vykonajú na základe podnetu vdovy po Arafatovi, ktorá spolu s dcérou koncom júla podala vo Francúzsku trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie, že svetoznámy politik sa stal obeťou vraždy. Arafat zomrel v roku 2004 za nejasných okolností vo vojenskej nemocnici na predmestí Paríža.

Suhá a Zahva Arafatové sa rozhodli podať trestné oznámenie po zistení expertov, že osobné veci dlhoročného bojovníka za práva Palestínčanov sú kontaminované rádioaktívnym polóniom. Ide pritom o mimoriadne nebezpečný prvok, ktorý sa iba zriedkavo objavuje mimo vojenských a vedeckých kruhov.

Podozrenie, že ho mohli použiť aj Arafatovi nepriatelia, zrejme súvisí s prípadom bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka, ktorého v roku 2006 týmto spôsobom otrávili v Londýne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jásir Arafat