Otvorili klub pre pacientov s kolorektálnym karcinómom

ľudia

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – V bratislavskom Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v utorok slávnostne otvorili prvý Klub podpory pacientov s kolorektálnym karcinómom (KRCa). O jeho vznik sa postaralo občianskej združenie europacolon Slovensko, ktoré spustilo jeho činnosť pri príležitosti Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme.

Ľudia s diagnostikovanou rakovinou hrubého čreva a konečníka v novom klube nájdu chýbajúce informácie o tomto ochorení, no i psychickú a inú pomoc. Odborníci budú na základe rozhovorov monitorovať potreby pacientov a zisťovať, čo potrebujú.

Na základe poznatkov z podporných klubov budú poskytovať konzultácie, publikovať informačné materiály a pripravovať semináre.

Medzi dobrovoľníkmi sú ľudia, ktorých problematika prevencie ochorení a KRCa zaujíma a majú túžbu pomáhať, ale aj bývalí pacienti, ktorí si boj s kolorektálnym karcinómom prežili na vlastnej koži, a preto môžu poskytnúť celkom iný – cielený druh podpory a spolupatričnosti.

Klub bude otvorený v utorok a vo štvrtok, pričom v stredu bude pre pacientov k dispozícii lekár. Prostredníctvom periodika EuropaCOLONoviny budú ľudia z OZ europacolon Slovensko informovať o novinkách v oblasti KRCa aj mimo NOÚ, najmä v menších nemocniciach, kde chcú v budúcnosti podporiť vznik ďalších klubov.

„Myslím si, že ide o veľmi dobrý a kvalitný projekt a som rada, že bude začínať práve v Národnom onkologickom ústave, kde pracujem. Všetko, čo pomôže pacientom bojovať s bezmocnosťou a osamelosťou, je skvelé. Je veľmi dôležité, aby vedeli, že nie sú vydaní napospas osudu a vedeli sa v novej situácii zorientovať. S kandidátmi na dobrovoľníkov, ktorí budú pomáhať v Kluboch podpory, som mala edukatívne pohovory a všetci musia absolvovať školenie, aby boli dobre pripravení nielen odborne, ale aj psychicky. Naučia sa, čo prežívajú onkologickí pacienti, spoznajú špecifiká života s rakovinou, s čím všetkým treba pri práci s pacientmi počítať, ako zistiť, čo pacienti a ich blízki potrebujú, ako pomôcť, keď aktuálne prežívajú niečo ťažké, pomôcť im zorientovať sa v tom, čo prežívajú a ako s chorobou bojovať. Operatívne budem dobrovoľníkom pri ich práci pomáhať, pokiaľ budú potrebovať a raz do mesiaca budem viesť supervízie, kde sa budeme rozprávať, predávať si skúsenosti a radiť si v ďalšej práci v Klube podpory pacientov. Zatiaľ nemáme presne určené hranice, ako bude Klub fungovať a ja veľmi vítam, že projekt je otvorený, pružný a budeme môcť flexibilne reagovať na to, čo budú pacienti skutočne potrebovať a čo prinesie prax,“ onkopsychologička Monika Dušová.

Okrem nej bude v Klube podpory pacientov s kolorektálnym karcinómom pôsobiť aj lekárka – internistka Elena Šušková, ktorá v súčasnosti pracuje ako praktická lekárka prvého kontaktu. Sama sa v minulosti liečila na kolorektálny karcinóm a s europacolonom spolupracuje od jeho začiatkov.

Ďalšou odborníčkou je stomatologička Eleonóra Grmanová, ktorá má taktiež osobné skúsenosti s diagnózou KRCa. Treťou odborníčkou a zároveň bývalou pacientkou je pracovníčka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Slovenska Izabela Strečková. Z radov nepacientov to bude vysokoškolsky vzdelaná endoskopická sestra Lucia Bronišová a doktorandka odboru verejné zdravotníctvo Patrícia Kramárová.

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Nie je len problémom ľudí v dôchodkovom veku, ale čoraz častejšie postihuje aj mladších. Jeho výskyt je vysoký najmä vo vyspelých krajinách, preto ho môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec.

Na Slovensku ročne diagnostikujú viac ako 3000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka a viac ako 1500 ľudí ochoreniu podľahne. Pritom ide o onkologické ochorenie, ktoré je pri včasnej diagnostike dobre liečiteľné. Karcinóm v štádiu, v ktorom je možné nádor vyoperovať a úplne vyliečiť až u 95 percent pacientov, dokáže odhaliť napríklad bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice.

Aj pri kolorektálnom karcinóme je najlepšou liečbou prevencia. Podľa odborníkov je možné zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami zabrániť vzniku tohto onkologického ochorenia až u polovice pacientov. Strava by mala byť bohatá na vlákninu, ale chudobnejšia na živočíšne tuky.

Z mäsa sa odporúča najmä hydina a ryby, dôležité je jesť veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov. Ochranný účinok má dostatočný príjem vápnika, ktorého dôležitým zdrojom je mlieko, vitamínov A, C, E, kyseliny listovej, selénu, ale aj kávy a zeleného čaju. Zo stravy je dobré vylúčiť konzumáciu údenín, konzervovaného mäsa a jedál pripravovaných grilovaním a vyprážaním.

K faktorom, ktoré prispievajú ku vzniku kolorektálneho karcinómu, radia odborníci taktiež priveľa soli a akrylamid z pripálených obilnín. Rizikom je aj konzumácia alkoholu, fajčenie, nadváha, nedostatok fyzickej aktivity a diabetes mellitus (cukrovka).

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, preto ich ľudia prehliadajú a do ambulancií prichádzajú neskoro. Zmeny pravidelnosti stolice, hnačky či zápchy, bolesti brucha, veľmi tmavé zafarbenie stolice, prítomnosť krvi v stolici a ďalšie podobné problémy môžu byť príznakmi kolorektálneho karcinómu.

Práve pre prehliadnuteľnosť symptómov ochorenia sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky rizikových skupín. Sem patria ľudia starší ako 50 rokov, ľudia, ktorí už mali v rodine rovnakú diagnózu, ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice, ľudia s inými ochoreniami hrubého čreva, diabetici, fajčiari alebo obézni ľudia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom