Ozbrojenci vtrhli do budovy Červeného kríža v Somálsku a uniesli nemeckú zdravotnú sestru

Somálsko
Ozbrojená skupina mužov vnikla do budovy Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) v somálskom meste Mogadišo a uniesla nemeckú zdravotnú sestru. 3. mája 2018 Foto: SITA/AP

MOGADIŠO 3. mája (WebNoviny.sk) – Ozbrojená skupina mužov v stredu vnikla do budovy Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) v somálskom meste Mogadišo a uniesla nemeckú zdravotnú sestru. Na mieste bolo aj niekoľko strážnikov, ktorých po únose zatkli. Informácie pre agentúru AP potvrdil tamojší policajt Mohamed Hussein.

„Veľmi nás znepokojuje bezpečnosť našich kolegov,“ uviedol zástupca vedenia organizácie v Somálsku Daniel O’Malley. „Uniesli sestru, ktorá každý deň zachraňuje životy a zlepšuje zdravotný stav tých najbezbrannejších Somálčanov. Žiadame o jej okamžité a bezpodmienečné prepustenie,“ dodal.

Červený kríž tiež uviedol, že sa skontaktoval s niekoľkými úradmi v snahe zabezpečiť prepustenie ženy. K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil. V krajine však pôsobí militantná skupina aš-Šabáb.

V rokoch 2016 a 2017 zabili v Somálsku najmenej 30 humanitárnych pracovníkov, uvádza Organizácia Spojených národov (OSN). Najnovší prípad sa stal len deň po tom, ako v hlavnom meste dvaja muži zastrelili na trhovisku Somálčanku pracujúcu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený KrížWHO Svetová zdravotnícka organizácia