Pacient s E.coli v zahraničí nebol, netreba robiť paniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laboratórium
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

KOŠICE 9. júna (WEBNOVINY) – Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika nie je v súvislosti s prvým prípadom pacienta s E.coli na Slovensku dôvod robiť paniku. Ako uviedol, u pacienta síce bolo potvrdené E.coli, ale nie zmutovaný kmeň, ktorý sa objavil v Nemecku. Pacient podľa jeho informácií ani Nemecko nenavštívil. Zároveň dodal, že celkovo má E-coli asi 200 typov.

Minister taktiež informoval, že zatiaľ neevidujú žiadny iný prípad ako pacienta hospitalizovaného v Košiciach, avšak situáciu monitorujú. Do Košíc odišiel aj hlavný hygienik Gabriel Šimko. Aktuálne nie je známy ani spôsob nákazy. „Robíme všetko preto, aby sme zistili pôvodcu nákazy,“ povedal Uhliarik.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove bol v pondelok hospitalizovaný 25-ročný muž z Prešova s bolesťami hlavy, hnačkou a teplotami, s porušenými parametrami v krvnom obraze, u ktorého sa rozvíjalo akútne zlyhanie obličiek.

U tohto pacienta bol v prešovskom mikrobiologickom laboratóriu následne zistený kmeň E.coli hem., ktorý na základe doterajších vyšetrení citlivosti na antibiotiká pravdepodobne nie je totožný s tým, ktorý v Nemecku spôsoboval úmrtia. Hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Koziaková dnes informovala, že „na základe vyšetrení, realizovaných vo FNsP J. A. Reimana Prešov nebola zatiaľ dokázaná príčinná súvislosť medzi týmto kmeňom a zdravotným stavom pacienta.

Pacient si vyžadoval intenzívnu starostlivosť a vzhľadom na nedostatok lôžkových kapacít na jednotke intenzívnej starostlivosti bol prevezený do Košíc,“ uviedla hovorkyňa. Ďalej informovala, že tento muž nebol v posledných mesiacoch v zahraničí.

Prvý prípad na Slovensku.

„Pacient je vo vážnom stave, no bojujeme. Nečakáme na výsledky mikrobiologických vyšetrení, ale nastavili sme potrebnú liečbu – pacient podstúpil transfúziu krvných derivátov ako aj dialýzu. Keďže má aj sepsu, na jej zvládnutie sme nasadili antibiotiká,“ informoval Virág. Lekári pracujú na stabilizácii jeho zdravotného stavu a pacient s nimi spolupracuje a komunikuje. Ako uviedol Virág, k prognóze sa zatiaľ presnejšie nevyjadril s tým, že lekári budú múdrejší tak o dva-tri dni.

Nijaké špeciálne či mimoriadne opatrenia

Nemocnica ani klinika v súvislosti s týmto prípadom nemuseli prijať nijaké špeciálne či mimoriadne opatrenia. Ako uviedol Virág, infekčná klinika je vybavená na liečbu rôznych infekčných ochorení. Ako preventívne opatrenie prenosu infekcií vyvolaných kmeňmi E. coli je dôležité dodržiavanie základných preventívnych hygienických a epidemiologických pravidiel, vrátane zamedzenia kontaminácie pri spracovaní potravín a hotových produktov.

Všetky druhy ovocia a zeleniny treba poriadne umyť a to najmä tie, ktoré nebudú tepelne upravované pred konzumáciou. Osobitnú pozornosť si vyžaduje hygiena rúk, ich riadne umytie pred prípravou, podávaním alebo konzumáciou potravín, po použití toalety, po manipulácii s čerstvou zeleninou alebo surovým mäsom, po kontakte s hospodárskymi, ale aj domácimi zvieratami.

S výnimkou väčšieho počtu prijatých pacientov na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice a LF UPJŠ počas posledného májového víkendu zaznamenávajú lekári v týchto dňoch iba sporadické výskyty črevných problémov u pacientov. „V priemere je hospitalizovaných na tomto pracovisku päť pacientov denne, čo sa nevymyká bežnému priemeru v tomto ročnom období. Z patogénov boli u nich dosiaľ potvrdené rotavírusové infekcie a salmonelóza,“ uviedla Oravcová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať