Pakistanská hrdinka si myslí, že si Nobelovu cenu nezaslúži

Malála
Pakistanské dievča Malála Júsafzajová. Foto: SITA/AP

MINGORA 9. októbra (WEBNOVINY) – Mladá Pakistanka Malála Júsafzajová si podľa vlastných slov nezaslúži Nobelovu cenu mieru, na ktorú je tento rok nominovaná.

Tínedžerka, ktorú presne pred rokom postrelil do hlavy ozbrojenec z hnutia Taliban, sa tak v stredu vyjadrila pre pakistanskú rozhlasovú stanicu City 89FM.

V rozhovore taktiež priznala, že chce toho urobiť oveľa viac v záujme šírenia osvety a vzdelávania. Malála sa preto ešte na také prestížne ocenenie necíti.

„Je množstvo ľudí, ktorí si zaslúžia Nobelovu cenu mieru a myslím, že mám ešte pred sebou veľa práce. Podľa môjho názoru som ešte neurobila dosť, aby som ju získala,“ povedalo 16-ročné dievča, ktoré 9. októbra 2012 prežilo útok extrémistu v konzervatívnom údolí Svát, ktoré od roku 2007 do 2009 kontroloval Taliban.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Júsafzaj

Škola v meste Mingora, ktorú v danom čase navštevovala, v stredu na jej počesť neotvorila svoje brány. Časť pakistanskej verejnosti však rozruch okolo nej spochybňuje a Malálu označuje za bábku Západu. Faktom ostáva, že iba polovica dievčat žijúcich na severe Pakistanu chodí do školy, v roku 2011 to bola iba tretina.

Mladé dievča v októbri 2012 v Pakistane postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, čo Taliban odmieta. V ťažkom stave ju previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč.

Po zotavení sa v marci vrátila do Anglicka, kde teraz študuje na škole v Birminghame. Začiatkom októbra sa ocitla v užšom výbere na Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom a zároveň je považovaná za favorita na zisk Nobelovej ceny mieru. Jej víťaza oznámia v piatok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Malála JúsafzajováRobert Fico