Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2014 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Palivo z jadrovej elektrárne Paks transportovali do Ruska

BRATISLAVA 10. septembra (WBN/PR) – Vedenie jadrovej elektrárne v maďarskom meste Paks informovalo o úspešnom transporte paliva, poškodeného v dôsledku havárie v roku 2003, do Ruska na ďalšie spracovanie.

K havárii došlo 10. apríla 2003 na 2. bloku jadrovej elektrárne (JE) Paks. Vplyvom poruchy na systéme dodávanom a obsluhovanom pracovníkmi firmy Framatome prišlo v čistiacej nádrži mimo reaktora k závažnému poškodeniu 30 palivových článkov o celkovej hmotnosti 3750 kg.

JE Paks požiadala o spoluprácu pri odstraňovaní následkov havárie ruskú spoločnosť na výrobu jadrového paliva TVEL, s ktorou následne uzavrela kontrakt. Ruskí špecialisti TVEL-u následne v rekordne krátkom termíne haváriu odstránili. Priamo v TVEL bola vyvinutá úplne nová technológia likvidácie poškodeného paliva a odstránenia následkov s využitím manipulačných robotov. Prevádzka druhého bloku JE Paks bola obnovená v máji 2004.

V januári 2007 bolo poškodené palivo vyňaté z čistiacej nádrže a po usušení bolo uložené do hermetického obalu. Palivo bolo od tej doby až do transportu do Ruska uložené v bazéne pre skladovanie vyhoreného paliva vedľa reaktora.

Ďalšia etapa odstránenia následkov havárie spočívala vo výbere zodpovedajúceho kontajnera pre transport. Úlohou špeciálneho kontajnera bolo zabrániť úniku radiácie do okolitého prostredia a zabezpečiť chladenie pre prevenciu reťazovej reakcie.

Poškodené palivo bolo v neporušenom stave dopravené po železnici v špeciálnych kontajneroch do Ruska cez Ukrajinu. Transport bol schválený maďarskými, ruskými, ukrajinskými i európskymi úradmi a uskutočnil sa v súlade s predpismi IAEA. Táto akcia sa stala príkladom koordinovanej spolupráce expertov a zodpovedných úradov Ruska, Maďarska, Ukrajiny a medzinárodných agentúr.

Maďarský štátny dozor nad jadrovou a radiačnou bezpečnosťou povolil v roku 2012 predĺženie prevádzky prvého bloku na JE Paks o 20 rokov. V súčasnej dobe prebieha proces získavania povolenia aj na predĺženie prevádzky druhého bloku, a to tiež o 20 rokov. Na JE Paks sa zároveň uskutočňujú prípravné práce na výstavbu dvoch nových blokov s ruskými reaktormi VVER.

Odporúčané články

Tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce je dostavaný na 98 percent Slovenská spoločnosť získala zákazku v Černobyle, vyvinuli špeciálne kontajnery na jadrový odpad

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies