Pamätné listy členom programu eradikácie varioly

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
očkovanie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) Pravé kiahne alebo variolu, mohli členovia a členky Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve 8. mája 1980 vyhlásiť vďaka celosvetovému očkovaniu za eradikované, teda zlikvidované. Predchádzal tomu Globálny program eradikácie varioly, ktorého členmi boli aj dnes už zosnulí slovenskí lekári Bedrich Bagar, Juraj Červenka, Milan Ferencei, Ivan Masár, Viktor Príkazský a posledný žijúci člen zo slovenskej účasti Štefan Straka.

Práve ich v utorok pri príležitosti 30. výročia vyhubenia pravých kiahní ocenili. Pamätné listy Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a Slovenskej lekárskej spoločnosti až na jedného z nich, Štefana Straku, prevzali rodinné príslušníčky, zväčša manželky. Štefanovi Strakovi okrem toho prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Krištúfek pripevnil na oblek strieborný odznak tejto organizácie za mimoriadne zásluhy.

Infekčné ochorenie variolu spôsoboval vírus pravých kiahní, ktorý sa prenášal vzduchom pri kontakte s chorým človekom. Choroba sa najprv prejavovala ako ťažká chrípka. O pár dní sa vytvorili vyrážky a vodnaté pľuzgiere najprv na tvári, rukách a na celom tele, pričom neskôr hnisali, splývali a pokrývali celé telo. Ak pacient prežil zhruba do pätnásteho dňa, vyrážka sa zmenila na chrasty. Pri postihnutí rohovky vznikala slepota, časté boli pridružené infekcie.

Vírus sa podarilo vyhubiť vďaka celosvetovému programu očkovania, posledné prípady prirodzene sa šíriacich pravých kiahní zaznamenali v roku 1977 v Somálsku. Pre výskumné účely však vírus pravých kiahní uchovávali v mnohých laboratóriách. Práve v laboratóriu sa v roku 1978 pravými kiahňami nakazila pracovníčka Lekárskej fakulty v Birminghame, fotografka Janet Parker, ktorá sa stala poslednou potvrdenou obeťou varioly na svete.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Krištúfek