Pan Ki-mun vyzval al-Asada, aby prestal strieľať do ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun na konferencii o demokracii v arabskom svete v Bejrúte 15. januára 2012. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 16. januára (WEBNOVINY) – Generálny tajomník OSN opätovne vyzval sýrskeho prezidenta, aby prestal zabíjať vlastných ľudí a zdôraznil, že „starý poriadok“ vlády jedného človeka a jednej dynastie sa na Blízkom východe skončil. Pan Ki-mun to povedal v nedeľu v príhovore na konferencii o demokracii v arabskom svete v libanonskom Bejrúte.

Ako zdôraznil, udalosti Arabskej jari ukázali, že ľudia už viac neakceptujú tyraniu. „Dnes opäť vyzývam sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby zastavil zabíjanie vlastných ľudí a ukončil násilie,“ povedal generálny tajomník OSN.

Pan kritizuje smrtiace útoky al-Asadovej vlády proti opozícii od začiatku protestov v Sýrii, na rozdiel od Bezpečnostnej rady OSN, ktorá je vo svojom postoji voči Sýrii rozdelená. Európska únia a Spojené štáty žiadajú prísne odsúdenie al-Asada a uvalenie sankcií na Sýriu, proti čomu sa ustavične stavajú Rusko a Čína. Situácia v krajine sa stále zhoršuje, hrozí vypuknutie občianskej vojny.

Šéf Ligy arabských štátov Nabíl al-Arabí v nedeľu povedal, že na stretnutí ministrov členských štátov ligy v nastávajúcich dňoch by sa mohlo rokovať o návrhu na vyslanie vojenských jednotiek do Sýrie.

„Bude sa rokovať o všetkých návrhoch,“ povedal novinárom v Manáme, ktorí sa pýtali, či sa ministerská schôdzka bude zaoberať aj podnetom katarského emira. Šejk Hamad bin Chalífa as-Sání sa v rozhovore pre americkú televíziu CBS vyjadril, že je za vyslanie arabských vojakov do Sýrie s cieľom zastaviť krviprelievanie, ktoré si podľa OSN za 10 mesiacov vyžiadalo už viac než 5-tisíc obetí.

S návrhom prišiel po sklamaniach z arabskej misie pozorovateľov, ktorej vyslanie do Sýrie nemalo za následok zníženie násilia v krajine.

Vplyvný emir v minulosti udržiaval s režimom v Damasku srdečné vzťahy, po udalostiach z posledných mesiacov sa však stal jedným z jeho najhlasnejších kritikov v arabskom svete. V auguste šejk Hamad označil tvrdé zásahy sýrskeho režimu proti demonštrantom za „zbytočné“ a vyzval na zásadné reformy. Bohatý štát Perzského zálivu tiež vtedy stiahol svojho veľvyslanca z Damasku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadNábil al-ArabíPan Ki-mun