Pan Ki-mun vyzval Severnú Kóreu, aby podnikla kroky k denuklerizácii

Pan Ki-mun
Bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun. Foto: archívne, SITA/AP.

TOKIO 3. decembra (WebNoviny.sk) – Bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun v pondelok vyzval severokórejského vodcu Kim Čong-una, aby podnikol kroky smerujúce k úplnej denuklearizácii a získal si tak dôveru medzinárodného spoločenstva, ak chce, aby voči jeho krajine stiahla sankcie.

Svet je pripravený pomôcť KĽDR

Niekdajší juhokórejský minister zahraničia sa pre agentúru The Associated Press vyjadril, že po takmer štvrťstoročí neúspešných snáh „je čas“ na dosiahnutie denuklearizácie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a krajina by nemala premeškať túto príležitosť.

Pan, ktorý sa zúčastňuje na podujatí Svetovej banky v Tokiu, povedal, že „svet je pripravený“ pomôcť KĽDR, pričom špecificky menoval Južnú Kóreu, USA, Čínu, Japonsko a Rusko. Denuklearizácia je podľa neho dôležitá pre budúcnosť oboch Kóreí, a to vrátane zmierenia a zjednotenia. „Dúfam, že toto je ten čas, prosím, nepremeškajte túto príležitosť,“ adresoval Kimovi.

Napätie pre jadrové a raketové testy

Medzi KĽDR a medzinárodným spoločenstvom sa vlani vystupňovalo napätie z dôvodu jej jadrových a raketových testov. Tento rok sa však Kim prekvapivo obrátil na Južnú Kóreu a USA, s ktorými postupne toto napätie uvoľňuje a s ktorými sa dohodol na odzbrojení.

Podľa Pana však kríza ešte neskončila a Sever by mal úplne odhaliť svoj inventár jadrových zbraní dôveryhodnej medzinárodnej organizácii, ako je napríklad Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

„Kríza stále pokračuje pre severokórejský vývoj jadrových, raketových a zbrojných programov a materiálov. Je to Severná Kórea, ktorý by mala jasne oznámiť a ukázať, že koná. Potom, som si istý, nebude existovať dôvod, aby Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov pokračovala v uvaľovaní sankcií na Severnú Kóreu,“ skonštatoval Pan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unPan Ki-mun
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu