Pápež František pripúšťa návštevu KĽDR, ak dostane pozvanie

Pápež František
Pápež František. Foto: archívne, SITA/AP.

VATIKÁN 18. októbra (WebNoviny.sk) – Pápež František vo štvrtok deklaroval, že je za istých podmienok ochotný navštíviť komunistickú Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR). Po audiencii juhokórejského prezidenta Mun Če-ina u pápeža to vo štvrtok uviedol juhokórejský prezidentský úrad.

Oficiálne pozvanie

Prezident podľa stanoviska svojho úradu na stretnutí „tlmočil túžbu severokórejského lídra Kim Čong-una, aby pápež navštívil Severnú Kóreu“ a dodal, že Kim chce pápežovi poslať oficiálne pozvanie.

Ak takéto pozvanie príde, určite naň odpoviem, a možnože ho prijmem,“ citoval pápeža úrad juhokórejského prezidenta.

Ateistická krajina

Kim sa podľa Soulu zdôveril Munovi s plánom pozvať pápeža do KĽDR počas ich posledného septembrového summitu, pričom uviedol, že pápeža by v Severnej Kórei „privítali s nadšením„. Severná Kórea je oficiálne ateistická krajina a prísne kontroluje akékoľvek náboženské aktivity.

Podobné pozvanie pre bývalého pápeža Jána Pavla II. nasledovalo aj po medzikórejskom summite v roku 2000, žiadna návšteva sa však nekonala. Vatikán trval na tom, že návšteva pápeža by bola možná len vtedy, keby krajina akceptovala katolíckych kňazov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unPápež František