Pápež pred miliónom veriacich blahorečil Jána Pavla II.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Papez
Foto: SITA/AP

VATIKÁN 1. mája (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. blahorečil v nedeľu svojho predchodcu Jána Pavla II. počas slávnostnej omše na námestí Svätého Petra vo Vatikáne pred zrakmi vyše milióna veriacich.

Na fasáde baziliky Sv. Petra vzápätí odhalili obrovský portrét Jána Pavla II. Blahorečenie vyvolalo nadšenie davu, ktorý zaplnil nielen námestie, ale aj priľahlé ulice a námestia, odkiaľ ľudia obrad sledovali na veľkoplošných obrazovkách. Z davu sa ozývalo aj volanie „Santo Subito“, čo znamená svätý okamžite.

Benedikt XVI. zároveň stanovil, že 22. októbra sa bude sláviť pamiatka jeho predchodcu. V tento deň v roku 1978 nastúpil Ján Pavol II. do funkcie. Zosnulého pápeža blahorečili len šesť rokov po jeho smrti, čo sa v histórii cirkvi stávalo len výnimočne.

Slávnostná omša spojená s blahorečením sa uskutočnila na vatikánskom Námestí sv. Petra za prítomnosti stoviek tisícov pútnikov a návštevníkov z celého sveta.

Vyhlásenie Jána Pavla II. za blahoslaveného Benedikt XVII. odsúhlasil, pretože jeho predchodca „robil dobré meno pre svätosť… v živote, smrti a po smrti,“ píše sa vo vyhlásení Vatikánu.

OBRAZOM: Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.

Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Atmosféra pred blahorečením pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP

Námestie svätého Petra bolo od ranných hodín plné veriacich z rôznych krajín sveta, ale najviac prišlo Poliakov. Dorazilo tiež 86 štátnikov, medzi nimi boli aj predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso a taliansky premiér Silvio Berlusconi. Na bezpečnosť v uliciach Ríma a Vatikánu dohliada takmer 3000 policajtov.

Proces blahorečenia pápeža je obyčajne dlhý, ale výzvy na kanonizáciu Jána Pavla II. prišli okamžite po jeho smrti v roku 2005. Vyhlásenie za blahoslaveného bude nasledovať po tom, ako Kongregácia pre kauzy svätých tento týždeň potvrdila jeho prvý zázrak. Komisia potvrdila, že francúzsku rehoľnú sestru Marie Simon-Pierre pápež Ján Pavol II. vyliečil z Parkinsonovej choroby. Pre vyhlásenie za blahoslaveného je potrebné potvrdiť jeden zázrak, pre kanonizáciu zázraky dva.

Desaťtisíce pútnikov prúdili ešte v sobotu do Ríma, aby sa zúčastnili na slávnostnom blahorečení pápeža Jána Pavla II. V Ríme očakávajú tento víkend až 500 000 návštevníkov.

OBRAZOM: Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.

Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP
Prípravy na blahorečenie pápeža Jána Pavla II.
Foto: SITA/AP

.

Životopis:

Ján Pavol II. sa ako Karol Wojtyla narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach pri Krakove v Poľsku. Od roku 1938 študoval na Jagelovskej univerzite v Krakove polonistiku a filozofiu. Po zatvorení univerzity cez vojnu pokračoval v štúdiách súkromne, pričom pracoval v kameňolome a neskôr v chemickej továrni. Od roku 1942 sa začal pripravovať štúdiom teológie na kňazské povolanie. Za kňaza bol vysvätený 1. novembra 1946. O dva roky neskôr dovŕšil štúdium na inštitúte Angelicum v Ríme doktorátom.

Od roku 1948 pôsobil ako kňaz vo farnosti v Niegowiciach a farár v Krakove. Od roku 1951 pokračoval v štúdiu na Jagelovskej univerzite a pôsobil tiež ako univerzitný kaplán. O rok neskôr začal prednášať etiku v kňazskom seminári v Krakove a od roku 1956 pôsobil ako profesor na Katolíckej univerzite v Lubline.

V roku 1958 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Krakove a o päť rokov neskôr sa stal krakovským arcibiskupom – metropolitom. 29. mája 1967 ho pápež Pavol VI. vymenoval za kardinála. Za pápeža ho kardináli zvolili 16. októbra 1978, ako 269. pápeža v dejinách cirkvi, ako prvého Netaliana po 455 rokoch od smrti Hadriána VI. z holandského Utrechtu, a zároveň prvého Slovana vôbec. Zvolil si meno svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý bol na pápežskom stolci iba 33 dní. Pontifikát Jána Pavla II. je tretím najdlhším v histórii.

Najkritickejším dňom v jeho živote bol 13. máj 1981, keď na Námestí sv. Petra v Ríme naňho Mehmet Ali Agca spáchal atentát . Dátum atentátu sa symbolicky zhodoval s výročím zjavenia Panny Márie vo Fatime, kam Svätý Otec po vyzdravení putoval z vďaky za záchranu života.

Ján Pavol II. bol veľkým „cestovateľom“ na pápežskom stolci. Jeho pastoračné cesty do množstva krajín na všetkých kontinentoch sa stali pre neho symbolické. Pápež aktívne pracoval aj na diplomatickom poli. Výraznou mierou prispel k pádu komunizmu vo svojej rodnej krajine, angažoval sa za rozširovanie slobody po celom svete, protestuje proti trestu smrti, snaží sa o oslobodenie politických väzňov, o sprostredkovanie mieru v bojujúcich krajinách. Jeho ďalším významným posolstvom je snaha o ekumenizmus.

V roku 1986 navštívil ako prvý pápež rímsku synagógu, vyjadril ľútosť nad historickým podielom cirkvi na vzniku antisemitizmu, ospravedlnil sa za chyby cirkvi, očistil meno Galilea Galileiho, uctil si reformátora Martina Luthera. Vydal viacero sociálnych encyklík.

Americký časopis Time ho v roku 1994 vyhlásil za muža roka a prestížny bruselský týždenník European Voice ho nominoval za kampaň v prospech rozšírenia Európskej únie v Poľsku a presadzovanie kresťanských hodnôt na cenu Európan roka 2002. Je tiež známy ako spisovateľ, básnik a dramatik. Slovensko navštívil pápež Ján Pavol II. trikrát – v rokoch 1990, 1995 a v septembri 2003.

V posledných rokoch života ho oslabovala Parkinsonova choroba a pokročilý vek. Koncom januára 2005 pápeža hospitalizovali pre chrípku a problémy s dýchaním. Na konci marca sa jeho stav opäť rapídne zhoršil. Svätý Otec zomrel 2. apríla o 21:37 v jeho apartmáne vo Vatikáne.

.

Zväčšiť mapu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ali AgcaBenedikt XVI.Ján Pavol II.José Manuel BarrosoMehmet Ali AgcaPápež Benedikt XVI.Pápež Ján Pavol II.Silvio Berlusconi