Paraguaj zdolal Japonsko až v pokutových kopoch

Japan

PRETÓRIA 29. júna (WEBNOVINY) – V úvodnom utorkovom osemfinálovom zápase na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike zvíťazil v Pretórii Paraguaj nad Japonskom až po strelách zo značky pokutového kopu 5:3, keď sa tento súboj po 90 minútach riadneho času i predĺžení 2 x 15 min skončil 0:0. Rozhodnutie o prvej účasti Paraguaja vo štvrťfinále MS padlo v tretej sérii pokutových kopov. Japonský obranca Juiči Komano napálil len do brvna, a keďže Juhoameričania všetky pokusy premenili, idú zverenci argentínskeho trénera Gerarda Martina ďalej.

Bolo to prvé osemfinálové stretnutie na MS 2010, v ktorom sa o postupujúcom rozhodlo až v penaltovom rozstrele. Paraguaj si vo štvrťfinále v sobotu 3. júla o 20.30 h na štadióne Ellis Park v Johannesburgu zahrá s úspešnejším z utorkového večerného záverečného osemfinále Španielsko – Portugalsko. Paraguaj sa doteraz na futbalových MS dostal najďalej do osemfinále (v rokoch 1986, 1998 a 2002).

Osemfinále (Pretória/Štadión Loftusa Versfelda):

Paraguaj – Japonsko 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu

ŽK: 118. Riveros – 58. Macui, 72. Nagatomo, 90.+ Honda, 113. Endo, rozhodovali: De Bleeckere – Hermans, Vromans (všetci Belg.)

Jedenástkový rozstrel:

Barreto (Par.) 1:0, Endo (Jap.) 1:1, L. Barrios (Par.) 2:1, Hasebe (Jap.) 2:2, Riveros (Par.) 3:2, Komano (Jap.) – nepremenil, Nelson Haedo Valdez (Par.) 4:2, Honda (Jap.) 4:3, Ó. Cardozo (Par.) 5:3

Paraguaj: Villar – Bonet, Paulo Da Silva, Alcaraz, Morel Rodríguez – E. Vera, Ortigoza (75. E. Barreto), Riveros – Santa Cruz (94. Ó. Cardozo), E. Benítez (60. Nelson Haedo Valdez) – L. Barrios

Japonsko: Kawašima – Komano, Nakazawa, Tulio Tanaka, Nagatomo – Abe (81. K. Nakamura) – Hasebe, Macui (65. Okazaki), Endo, Okubo (106. Tamada) – Honda

Hlavičkový súboj
Japonec Keisuke Honda v hlavičkovom súboji s Paraguajčanom Paulo Da Silvom. Foto: SITA/AP

Taktika a herná disciplína hrali od úvodných minút prím v hre oboch tímov, a tak sa bojovalo zväčša o stred ihriska. Až v 20. min sa zrodila prvá vážnejšia príležitosť Paraguaja a bola takmer gólová. Lucas Barrios si parádne spracoval kolmicu od Riverosa, uvoľnil sa v šestnástke súpera medzi dvoma obrancami, no jeho nebezpečný pokus pravačkou vyrazil Kawašima. Prakticky z protiútoku mohli otvoriť skóre aj Japonci. Macui napriahol takmer z 30 m a jeho strela opečiatkovala brvno paraguajskej bránky. Po polhodine hry sa odrazená lopta po rohovom kope juhoamerického tímu dostala k Da Silvovi, ale ten z dobrej pozície mieril len vedľa ľavej žrde. V 38. min japonskí futbalisti zahrávali priamy kop a loptu, ktorá už-už smerovala na hlavu voľného Tulia Tanaku, v poslednej chvíli vyhlavičkoval na roh Santa Cruz. Paraguajčania mali v závere prvého polčasu až 65-percentné držanie lopty, ale nič z toho nevyťažili.

Aj po zmene strán pokračovalo viac defenzívne ako ofenzívne predstavenie z oboch strán. Po hodine hry si Tulio Tanaka šikovne nabehol na center z rohu, ale jeho hlavička neskončila medzi paraguajskými žrďami. Ešte predtým sa zdanlivo neohrozene rútil do nebezpečného zakončenia Benítez, ale Nakazawa odvrátil na rohový kop. Ani v ďalšom priebehu II. polčasu žiadny z tímov nenašiel správny kľúč na odomknutie súperovej obrany, a tak sa muselo ísť do predĺženia.

V jeho prvej pätnásťminútovke boli aktívnejší Paraguajčania, ktorí si vypracovali tri dobré príležitosti. Najskôr Barrios hlavičkoval do rúk Kawašimu, následne sa Nelson Valdez predral cez dvoch protihráčov, ale brankár Japonska vybehol včas. V 101. min striedajúci Barreto namieril nad bránku ázijského tímu. Za Japoncov kontroval Honda, jeho priamy kop však vyrazil Villar na roh. Druhá štvrťhodina predĺženia priniesla opatrnú hru, bez výraznejších šancí na oboch stranách.

V jedenástkovej lotérii sa z deviatich pokusov pomýlil iba v tretej sérii Japonec Juiči Komano, ktorý prudko napálil len do brvna Villarovej svätyne. Paraguaj postúpil po prvý raz v histórii do štvrťfinále svetového šampionátu.

Gerardo Martino (tréner Paraguaja): „Boh bol tentoraz na našej strane. Teraz chceme dokázať ešte niečo viac.“ (s plačom)

Takeši Okada (tréner Japonska): „Som na mužstvo hrdý a preberám plnú zodpovednosť za vypadnutie. Z pohľadu našej hry nič neľutujem. Hráči boli báječní, naozaj báječní a som na nich naozaj hrdý. Reprezentovali nielen Japonsko, ale celú Áziu a bojovali až do úplného konca. To, že som ich nedoviedol až ku konečnému triumfu je moja zodpovednosť, na hráčov sa nemôžem hnevať.“

Óscar Cardozo (útočník Paraguaja, autor rozhodujúceho gólu v rozstrele): „Bol to veľmi dôležitý gól, postúpili sme a teraz sme všetci veľmi šťastní. Paraguaj sa takto ďaleko ešte nikdy nedostal. Ďakujem Bohu, že som to zvládol a ideme ďalej. Bol to veľmi ťažký zápas, Japonci nám nič nedarovali, boli nebezpeční, ale rovnako ako my nedokázali streliť gól. Preto sa rozhodovalo v rozstrele, v ktorom sme boli šťastnejší.“