Pardubice s Hašekom po 5 rokoch s titulom

Hokej

OSTRAVA/PARDUBICE 23. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu HC Eaton Pardubice v najkratšom možnom čase určenom na finálovú sériu českej O2 extraligy 2009/2010 rozhodli o zisku piateho majstrovského titulu v histórii klubu. O novom majstrovi rozhodol vo štvrtom finálovom zápase slovenský útočník Radovan Somík, ktorého presný zásah už v 42. sekunde predĺženia rozpútal na ľade Vítkovíc majstrovského oslavy pardubického mužstva. Po šesťdesiatich minútach sa duel skončil 2:2 a nasledovalo predĺženie, ktoré však v úvodnej minúte ukončil 32-ročný Somík. Pardubice v play-off prehrali iba v úvodnom zápase štvrťfinále, k titulu potom dokráčali dvanástimi víťazstvami. Zaujímavosťou je, že aj pred piatimi rokmi triumfovali Pardubice vo všetkých štyroch finálových dueloch, súperovi zo Zlína rovnako ako teraz Vítkoviciam nedopriali ani jedno víťazstvo.

„Som veľmi šťastný. Je to zatiaľ najdôležitejší gól v mojom živote,“ priznal po zápase Somík, ktorému asistoval jeho spoluhráč a krajan Rastislav Špirko. „Nebolo o čom rozmýšľať, síl mi už veľa nezostalo. Moju strelu z ľavej strany asi brankár Štěpánek cez obrancu dobre nevidel a puk našťastie prešiel až do bránky. Nedávam príliš veľa gólov, tento si však budem pamätať asi navždy,“ povedal na margo rozhodujúceho streleckého pokusu Somík, ktorý prekonal brankára Štěpánka ponad jeho lapačku. „Najprv som nechcel veriť, že to tam padlo. Uveril som, až keď všetci začali skákať na ľad. Bola to obrovská radosť,“ cituje Somíka oficiálna stránka pardubického klubu, v ktorom sa opakujú majstrovské oslavy po piatich rokoch.

Domáci titul po 21 rokoch získal s Pardubicami aj legendárny 45-ročný brankár Dominik Hašek. Jeden z najlepších gólmanov hokejovej histórie triumfoval s mužstvom, v ktorom s hokejom začínal. Hašek sa k profesionálnej hráčskej kariére vrátil pred touto sezónou po dlhoročnom pôsobení v zámorskej NHL. Okrem českého titulu má Hašek na svojom konte aj dve víťazstvá v bojoch o Stanleyho pohár (s Detroitom v rokoch 2002 a 2008), zlato zo ZOH 1998 a štyri medaily z MS. V play-off Hašek vychytal 3 shutouty, jeden vo finálovej sérii.

Pardubice získali v ére samostatnosti druhý majstrovský titul, celkovo ich majú na svojom konte päť.

Bezprostredne po stretnutí ovládli Somíka emócie. „Jediné, čo mi v tom momente preletelo hlavou bolo, že sme majstri. Podarilo sa mi získať prvý titul v kariére. Vedel som, že to máme za sebou a titul je doma. To boli moje prvé myšlienky,“ prezradil slovenský legionár: „Oslavy si určite užijeme! Človek hrá celý život hokej práve pre takéto okamihy. Zdvihnúť pohár nad hlavu je krásne a neopísateľné.“

Somík pritom rozhodol v predĺžení, ktoré si Pardubice vybojovali v hodine dvanástej, pretože Píša vyrovnal až 82 sekúnd pred treťou sirénou. Hráči nového majstra síce viedli rýchlym gólom Rákosa, ale Vítkoviciam sa podarilo otočiť vývoj zápasu a to ešte Viktor Ujčík nepremenil trestné strieľanie.

„Mal šancu rozhodnúť, ale nedal. To bol rozhodujúci moment, potom sme stavili všetko už na jednu kartu. Stiahli sme brankára, vyrovnali a v predĺžení na to nadviazali,“ povedal na margo dramatického záveru zápasu útočník Pardubíc Petr Sýkora. „Po tretej tretine bolo v kabíne cítiť, že sme sa dokonale vrátili do zápasu a nepredáme kožu lacno,“ pokračovala nová pardubická hviezda.

„V každom zápase zabral niekto iný. Všetci sme si plnili svoje povinnosti a samozrejme, na všetko dohliadal vynikajúci Hašan (Hašek – pozn. SITA). Ten má na titule najväčšiu zásluhu. Myslím si, že nám to každému dôjde až po určitom čase. Momentálne si užívame víťazstvo,“ dodal Somík.

Hokejisti Pardubíc po zápase ihneď nasadli do autobusu a ponáhľali sa domov, kde ich na námestí čakali tisícky priaznivcov. Tí sa svojich miláčikov dočkali desať minút po druhej hodine ráno a v tom okamihu sa rozpútali veľké oslavy, ktoré sa podľa informácií na klubovej internetovej stránke dočkajú skorého pokračovania.

„Nie som sklamaný. Druhé miesto je krásny výsledok. Netreba zabúdať, že Pardubice vo finále ukázali veľkú kvalitu. Škoda, že sme neudržali vedenie v závere tretej tretiny. Ale asi to tak malo dopadnúť,“ poznamenal kouč Vítkovíc Alois Hadamczik.

Výsledok štvrtkového štvrtého stretnutia finále play-off najvyššej českej hokejovej súťaže – O2 extraliga (hralo sa na 4 víťazstvá):

Vítkovice – Pardubice 2:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1) – konečný stav série: 0:4

Góly: 40. Sičák, 52. Barinka – 2. Rákos, 59. Píša, 61. SOMÍK (ŠPIRKO), 9496 divákov

Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Sičák, Voráček, Trnka, REHÁK – Klimek, Burger, Strapáč – Treille, Vrána, Kvapil – Ujčík, R. Hruška, Svačina – Šedivý, J. ŠTEFANKA, Krenželok.

Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Jan Kolář II., Píša, Kočí, MacKenzie – Jan Kolář I., Koukal, Rákos – Pineault, ŠPIRKO, SOMÍK – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele.

Konečné poradie O2 extraligy 2009/2010: 1. HC Eaton Pardubice, 2. HC Vítkovice Steel, 3. HC Slavia Praha, 4. Bílí Tygři Liberec, 5. HC Plzeň 1929, 6. PSG Zlín, 7. HC Sparta Praha, 8. HC Oceláři Třinec, 9. HC Mountfield České Budějovice, 10. HC Benzina Litvínov, 11. HC Kometa Brno, 12. HC Geus Okna Kladno, 13. HC Energie Karlove Vary, 14. BK Mladá Boleslav.