Paríž chce nadchnúť svet, potvrdil kandidatúru na OH 2024

Olympijske kruhy
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 23. júna (WEBNOVINY) – Francúzsky olympijský výbor oznámil, že Paríž bude kandidovať na usporiadanie olympijských hier v roku 2024. V utorok mu predstavili svoje plány lídri projektu Tony Estanguet, Bernard Lapasset a Étienne Thobois a potom už nasledovalo oficiálne vyhlásenie v sídle výboru.

Slávnostné oznámenie uvedie Bastila

Načasovanie nebolo náhodné, 23. júna 1894 bol v Paríži založený Medzinárodný olympijský výbor a tento dátum je na celom svete spojený so športovými akciami k Olympijskému dňu. Francúzi plánujú ešte ďalšie slávnostné oznámenie na výročie dobytia Bastily 14. júla – už aj za účasti politickej špičky na čele s prezidentom Francoisom Hollandom.

„Veríme, že náš cieľ zorganizovať olympijské hry 2024 nadchne, zjednotí a oduševní všetkých Parížanov, celý náš národ, milovníkov olympijských a paralympijských športov na celom svete,“ uviedol šéf kandidatúry Lapasset.

Francúzi zverili prípravu odborníkom

Francúzi sa poučili z neúspešných kampaní o OH 2008 a OH 2012 a priestor prenechali predovšetkým ľuďom zo športovej sféry. Lapasset je dlhoročný ragbyový funkcionár a v súčasnosti stojí aj na čele Francúzskej komisie pre medzinárodný šport. Estanguet je bývalý veľký súper slovenských vodných slalomárov, trojnásobný olympijský víťaz v C1. Thobois má za sebou kariéru bedmintonistu.

„Kandidatúru Paríža tentoraz riadia ľudia so sveta športu. V tom vidím základný rozdiel oproti minulosti,“ povedal Lapasset a zdôraznil, že lídri musia mať už od štartovej čiary absolútnu podporu mesta, regiónu aj štátu. „Tieto dva hlavné elementy tvoria základy Paríža 2024,“ uviedol.

Podľa predstaviteľov kandidatúry má Paríž už teraz k dispozícii 60 až 80 percent športovísk. Počítajú s futbalovým štadiónom Stade de France, novým oválom pre dráhovú cyklistiku v Saint Quentin en Yvelines pri Paríži alebo s tenisovým Areálom Rolanda Garrosa.

O usporiadateľovi rozhodnú v Lime

Náklady na ďalšiu infraštruktúru sa odhadujú na 3 miliardy eur. Mali by ísť najmä na výstavbu centra pre plavecké športy, dedinu pre športovcov a tlačové stredisko. Samotná organizácia podujatia by mala stáť 3,2 miliardy eur, do kandidatúry investujú 60 miliónov eur.

Prihlášky do kandidačného procesu treba podať do 15. septembra 2015. O usporiadateľovi OH 2024 sa rozhodne v roku 2017 v peruánskej Lime. Do súboja sa chystajú vstúpiť Hamburg, Rím, Boston či Budapešť.

Paríž naposledy usporiadal olympijské hry ešte v medzivojnovom období v roku 1924, pred tým bol dejiskom Hier II. olympiády v roku 1900. Prvý kandidačný nezdar sa viaže ešte k OH 1992, ktoré pridelili Barcelone.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Estanguet