Odvolávanie ministra Šutaja Eštoka je opäť prerušené, opozičnú obštrukciu vystriedala koaličná (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 3. schôdze, Matúš šutaj Eštok
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: archívne, SITA/ Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. novembra 12:29

Mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) je opäť prerušená a bude pokračovať v utorok 28. novembra od 9:00.

Dôvodom prerušenia bola neprítomnosť spravodajcu Tibora Gašpara (Smer-SD) v rokovacej sále a rovnako ďalších koaličných poslancov, ktorí by ho mohli zastúpiť – Samuel Migaľ (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Michal Moško (Hlas-SD), Michal Bartek (Hlas-SD) a Ivan Ševčík (SNS).

„Vyzerá to tak, že sa nám tu stalo to, čo vo štvrtok, keď rokovaciu sálu opustili navrhovatelia, aj napriek dohode a schválenému procesu, že Národná rada SR bude rokovať do skončenia bodu s hlasovaním dnes o 10:00. Navrhovatelia sa rozhodli nedodržať túto dohodu, opustili sálu a nebolo možné rokovať ďalej. Keďže nemám spravodajcu, prerušujem schôdzu,“ uviedol v pléne predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Naživo: Rokovanie parlamentu

Dubéciho procedurálny návrh

Rokovanie sa začalo vo štvrtok o 13:00. V úvode bolo odhlasované, že sa bude rokovať až do prerokovania bodu a hlasovať sa malo v piatok o 10:00.

Do rozpravy sa písomne prihlásilo 37 poslancov, prvým opozičným bol Juraj Krúpa (SaS), ktorý však vystúpil po 19:30. Dovtedy sa pri rečníckom pulte striedali len koaliční poslanci a ministri. S procedurálnym návrhom, aby sa mimoriadna schôdza prerušila a pokračovala v piatok od 9:00, vystúpil vo štvrtok zhruba o 20:30 predseda poslaneckého klubu hnutia Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci.

„V mene poslaneckých klubov hnutia PS, hnutia Slovensko a strany Sloboda a Solidarita by som chcel oznámiť, že ako navrhovatelia opúšťame rokovaciu miestnosť a nie sme toho názoru, že musí byť prerušená schôdza. Poprosím vás o výklad a prípadne návrh, aby sme mohli pokračovať v piatok o 9:00,“ obrátil sa Dubéci na predsedajúceho schôdze Andreja Danka (SNS).

Danko uviedol, že sa obráti s návrhom na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), keďže z hľadiska rokovacieho poriadku je to nejasné. Zároveň vyzval, aby sa v schôdzi pokračovalo. Následne ju prerušil do 21:00.

„Vzhľadom na objektívnu nemožnosť prerokovania a otázky, ktoré vyplývajú z nejasností a výkladov rokovacieho poriadku prijal predseda Národnej rady SR (Peter Pellegrini) rozhodnutie, aby sa pokračovalo v piatok o 9:00 v rokovaní, s tým, že určí ďalší postup. Keďže máme schválené rozhodnutie rokovať do prerokovania bodu, je možné schôdzu prerušiť na základe rozhodnutia,“ uviedol Danko v stanovisku.

Schôdza v piatok od 9:00 pokračovala, ale predseda parlamentu Pellegrini ju tesne pred 12:00 prerušil do už spomínaného utorku. Ako prvý v rozprave vystúpi Tibor Gašpar, a to v rámci tejto schôdze už tretíkrát. Jeho vystúpenia v rozprave trvali zakaždým 20 minút.

Šimečka: Je to na uterák

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v úvode rozpravy uviedol, že minister vnútra, o ktorom nezávislý súd skonštatuje, že porušil zákon a on sa následne tomu súdu vyhráža, nemá na svojom poste čo hľadať.

V každej normálnej demokratickej spoločnosti by podľa neho tento jeden jediný argument na odchod ministra stačil.

Návrh na odvolanie do parlamentu podali opozičné stranyProgresívne Slovensko (PS), hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita (SaS)Vládny kabinet s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) nesúhlasí. Ako vyplýva z materiálu, ktorý vláda schválila, návrh považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. „Minister vnútra postupoval vo všetkých náležitostiach, ktoré vykonal od svojho menovania, plne v súlade so zákonom. Týka sa to aj jeho personálnych opatrení, ktoré prijať musel, pretože, ak by ich neprijal, porušil by zákon,“ uvádza sa v predmetnom materiáli.

„V Rusku, v Bielorusku by to pre ministra vnútra určite nebol problém, ale v demokratickej spoločnosti je to na ‚uterák‘,“ povedal Šimečka. Dodal, že dôvodov na odvolanie Šutaja Eštoka je ešte oveľa viac, pretože za necelý mesiac vo funkcii ministra sa podľa neho stihol zdiskreditovať viac než iní ministri za niekoľko volebných období.

Zastrašovanie a demonštrácia sily

Šéf najsilnejšej opozičnej strany zdôraznil, že dnes sú k dispozícii rozhodnutia, kde dva rôzne súdy konštatovali (zatiaľ neprávoplatne, pozn. SITA), že minister vnútra konal v rozpore so zákonom keď odstavil dvoch funkcionárov policajného zboru, o ktorých vedel, že majú status chránených oznamovateľov.

„Pán minister žije vo svete, kde pre neho zákony neplatia a kde on sám je zákon. Tak je to možno v Rusku alebo v Bielorusku, ale, pán minister, na Slovensku, našťastie, ešte nie,“ adresoval Šutajovi Eštokovi v pléne Šimečka.

Pripomenul tiež to, ako funkcionárovi policajnej inšpekcie Ladislavovi Kotekovi, keď nasadol do služobného vozidla pred svojím domom v obci Jablonové pri Malackách, zablokovali cestu spolu s bratislavským krajským prokurátorom niekdajší členovia tímu Oblúk, ktorí v lete 2021 začali stíhať vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Svedkom toho bola aj Kotekova manželka a syn.

Cieľom takejto šikany bolo podľa Šimečku zastrašovanie a demonštrácia sily. Dodal, že nová vláda si do svojho programového vyhlásenia napísala, že ukončí vojnu v polícii, no robí presný opak.

Dôvodov na vyslovenie nedôvery ministrovi Šutajovi Eštokovi je podľa opozície viacero. Jedným je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Podľa opozície tak opomenul rozhodnutie prokurátora.

„Ak minister vnútra dospel k názoru, že rozhodnutie prokurátora je nezákonné, bolo jeho povinnosťou v prvom rade preskúmať možnosti podania opravného prostriedku proti takému rozhodnutiu alebo návrhu na preskúmanie jeho zákonnosti príslušným orgánom. Rozhodol sa však pre svojvoľný výklad,“ argumentujú strany.

Šutaj Eštok podľa opozície svojím konaním porušil zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície.

Pred vydaním personálneho rozkazu si podľa opozície nezistil skutočný stav veci ani si neobstaral potrebné podklady. „Nezákonnosť konania ministra vnútra potvrdil svojim uznesením aj Mestský súd Bratislava IV, ktorý nariadeným neodkladným opatrením vyhovel návrhu 1. viceprezidenta policajného zboru a vrátil ho na jeho pôvodné pracovné miesto,“ tvrdí opozícia.

Šutaj Eštok namiesto akceptovania rozhodnutia súdu verejne hrozil disciplinárnym konaním. „Svoje rozhodnutie o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby navyše ani primeraným spôsobom neodôvodnil,“ tvrdia opozičné strany a dodávajú, že rezortu hrozí pokuta do stotisíc eur za každé porušenie zákona.

Nedôveru podľa strán vzbudzujú aj ďalšie kroky šéfa rezortu vnútra. Patrí medzi ne napr. „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu.

Opozícii sa nepáči ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana. „Minister na brannobezpečnostnom výbore nevedel odpovedať na otázky ohľadom kritérií výberu kandidáta. Kandidát na riaditeľa nevedel odpovedať na základné otázky o jeho predstave výkonu funkcie,“ tvrdia strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky