Partizánske o daňový úrad neprišlo, v Prešove zostal jeden

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daňové priznanie
V zozname subjektov uplatňujúcich si superodpočet za rok 2020 pribudlo po odložených daňových priznaniach 266 subjektov. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
Prešov má v centre bezplatnú Wi Fi zónu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV/TRENČÍN 15. januára (WEBNOVINY) – Prešovskí daňoví poplatníci, ktorí boli rozdelení pod dva daňové úrady a za svojou agendou chodili na Levočskú alebo Hviezdoslavovu ulicu, si po novom vybavia všetko pod jednou strechou – v novozriadenom klientskom centre na Hviezdoslavovej ulici.

Zlúčenie dvoch daňových úradov Prešov I. a Prešov II. pod jednu organizačnú zložku Daňový úrad Prešov umožnila transformácia daňovej správy.

Od začiatku roka pod Daňový úrad Prešov patrí šesť pobočiek a šesť kontaktných miest, čím sa zachovala organizačná štruktúra pôvodných daňových úradov v kraji.

Reforma umožňuje klientom vybaviť si svoje záležitosti v rámci kraja na ktoromkoľvek pracovisku daňového úradu, hoci majú trvalé bydlisko inde.

Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Daňového úradu Prešov Ladislav Babica, prešovské klientské centrum neoficiálne otvorili ešte začiatkom decembra minulého roka. Daňovníci si tu môžu vybaviť všetky podania dokumentov, registrácie, potvrdenia a celú ďalšiu agendu na otvorenej zóne. K dispozícii im je denne 12 pracovníkov – správcov.

Stránkové dni rozšírili na každý pracovný deň v týždni, klientov vybavia aj počas obeda. Denne vybavia v priemere okolo 500 klientov.

Vedúca oddelenia správy I. Ľudmila Botková doplnila, že ich klienti ešte stále využívajú hlavne ranné hodiny a z dní preferujú pondelky a stredy, ako boli naučení na úradné hodiny v minulosti. Kto chce byť vybavený okamžite, v čase od 16:00 do 17:00 je klientské centrum vyťažené najmenej.

Babica informoval, že tým, že je jeden daňový úrad v kraji, klient z iného okresu si teraz môže svoju agendu vybaviť na ktorejkoľvek pobočke, alebo priamo v klientskom centre v Prešove. Mimo svojho bydliska si môže podať daňové priznanie.

„V krajskom meste si často fyzické aj právnické osoby vybavujú inú agendu a zrazu potrebujú výpis z dane. Odteraz kvôli takýmto dokladom nebudú musieť cestovať do svojho okresného mesta, ale potvrdenia im vydajú tu na počkanie,“ povedal riaditeľ. Novinkou zo strany daniarov bude aj možnosť striedať kontrolórov v rámci kraja.

Daniari v Partizánskom zostanú

Partizánske rieši daňový úrad a hasičskú stanicu
Foto: SITA/Martin Havran

Daňový úrad v Partizánskom mal od 1. januára tohto roku zaniknúť. Ako agentúru SITA informoval primátor mesta Jozef Božik, nestalo sa tak.

Sme veľmi radi, že výkonná moc Slovenskej republiky reprezentovaná ministerstvom financií zvážila a reagovala na žiadosť či už mesta alebo Regionálneho združenia miest a obcí a daňový úrad nezanikol,“ povedal Božik. „Máme riadne pracujúci daňový úrad,“ dodal.

Informácie o tom, že v Partizánskom by mal zaniknúť daňový úrad, sa objavili vo februári minulého roka. Vedenie mesta od začiatku prezentovalo svoj negatívny postoj k tomuto kroku.

Daňový úrad v Partizánskom pritom eviduje 8 900 daňových subjektov, v Púchove je to 8 200 a v Bánovciach nad Bebravou 6 900. „Púchov je blízko Trenčína aj Považskej Bystrice, navyše obe mestá sú blízko diaľnice. Tu bude musieť napríklad podnikateľ z obce Bošany cestovať nejakých 45 kilometrov po horších cestách,“ povedal primátor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik