PAŠKA: Sulík prehral. Svätopluk zostane na Hrade

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík, Svätopluk
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Socha kráľa Svätopluka sochára Jána Kulicha umiestnená na nádvorí Bratislavského hradu zostane na svojom mieste. Oznámil to dnes predseda parlamentu Richard Sulík.

Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia. Jazdecká socha a jej umiestnenie na Bratislavskom hrade od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy – najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov.

Najväčšiu diskusiu vyvolala umelecká a historická hodnota sochy

Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a žiadali odstránenie sochy z nádvoria Hradu. Odborníci upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. Problémom bol aj nápis na podstavci.

Pri soche Svätopluka sa už konali viaceré protesty, mierili k nej aj pravicoví extrémisti na národnú púť. Polícia ich však na nádvorie Bratislavského hradu nepustila.

Sochu však čaká niekoľko zmien

„Myslím si, že sa mi podarilo splniť môj zámer – na jednej strane nepodľahnúť nejakej politickej pomste a na druhej strane nezvyšovať naďalej vášne. Myslím, že toto riešenie je také, že by ho mohla veľká časť verejnosti prijať. Verím, že týmto rozhodnutím sa podarilo odstrániť tie dôvody, ktoré spoločnosť polarizovali,“ vyhlásil dnes Sulík. Ako vysvetlil, súhlasí s názorom, že typ nádvoria akým je Čestné nádvorie by malo zostať prázdne, napriek tomu nepovažuje premiestnenie Svätopluka počas rekonštrukcie hradu na iné miesto za vhodné. Premiestnenie môže podľa Sulíka riešiť jeho nástupca po skončení rekonštrukcie. „Aj náklady hrajú nejakú rolu,“ podotkol. Sochu však čaká niekoľko zmien. S jej autorom sa dohodli, že na vlastné náklady zmení dvojkríž pripomínajúci znak Hlinovej gardy na slovenský dvojkríž a tiež nápis na podstavci, vzbudzujúci vášnivé diskusie medzi historikmi, nahradia jednoduchým nápisom Svätopluk a rokmi od – do. Ako Sulík podotkol, jemu osobne sa socha príliš nepáči, no jeho úlohou nebolo posudzovať jej estetické kritériá. Svojím rozhodnutím sa snažil reagovať na tri najzávažnejšie výhrady k soche a jej umiestneniu.

Sulík s Kulichom nehovoril o presnom termíne dokedy treba znak a nápis zmeniť, podľa neho to však nepotrvá dlho. „Medzi Kanceláriou Národnej rady SR a pánom profesorom Kulichom je podpísaná licenčná zmluva s prvkami darovacej, kde sa on zaviazal vytvoriť hlinený model tejto sochy, ktorú potom kancelária dala vyhotoviť do bronzovej podoby. Nie je tam žiadna suma, pán Kulich to urobil počas rekonštrukcie celého hradného paláca, to bolo do tej rekonštrukcie zarátané,“ priblížil šéf kancelárie Michal Nižňan. Ako dodal, v súčasnosti dorobia dodatok k zmluve, ktorý bude obsahovať ako a do akého dátumu treba zmeny urobiť. Stane sa tak po rokovaní s autorom sochy.

S rozhodnutím nesúhlasí umelecká obec

Rozhodnutie predsedu parlamentu neutíšilo vášne umeleckej obce, ktorá dnes už druhýkrát dala verejne najavo svoj nesúhlas s umiestnením jazdeckej sochy od Kulicha na Bratislavskom hrade. Prvýkrát sa ozvali v deň odhalenia sochy, kedy zorganizovali podujatie s názvom Antikulich. Ako podotkol jeden z organizátorov dnešného pokojného protestu To nie je Svätopluk, to je (len) zlá socha! Anton Čierny, na takých lukratívnych priestoroch by nemali stáť diela od normalizačného sochára. Po tom, ako padol Sulíkov verdikt, skupina asi 20 umelcov a zástupcov občianskeho združenia Verejný podstavec prejavili svoju nevôľu tým, že na sochu hodili 21 červených karafiátov pripomínajúcich 21 rokov, ktoré uplynuli od nežnej revolúcie. Dvaja z nich sa nechali postriekať červenou farbou, čím dali Sulíkovi najavo, že pokračuje v odkaze predchádzajúcej Ficovej vládnej garnitúry. Na protest dohliadali aj policajti, zhromaždenie však bolo pokojné. Reakcie náhodných návštevníkov Hradu boli rôzne, kým niektorí protestujúcich povzbudzovali, podľa iných je to typicky slovenské, že všetko kritizujeme.

Podľa Pašku je socha majetkom OZ, Sulík s ňou neurobí nič

Celá debata o jazdeckej soche Svätopluka sa dostáva aj do právnej roviny, expredseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) totiž tvrdí, že jeho nástupca Richard Sulík na zásahy do diela nemá oprávnenie. Národná rada cez licenčnú zmluvu dostala len hlinený model, preto si všetci môžu robiť, čo chcú, len na tomto modeli. „Na majetku občianskeho združenia bez súhlasu či už štatutárnych zástupcov alebo ľudí, ktorí sa od jedného po tisíce eur poskladali na jeho realizáciu, neurobí nič,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede Paška. Podľa Pašku je navyše technicky nemožné na bronze robiť zásahy do sochy. „Považujem to za úplne absurdné, aby niekto subjektívne nútil autora akéhokoľvek umeleckého diela do zmien jeho videnia sveta,“ nechal sa počuť Sulíkov predchodca. Pre predsedu parlamentu mal aj jedno odporúčanie. „Ak sa vám niečo nepáči, nedávajte si to ani do kuchyne, alebo ak teda to niekde je, tak tam už nechoďte a choďte tam, kde sa vám páči,“ vyhlásil Paška.

Paška dodal, že ho teší, že Sulík prehral nezmyselný boj sám so sebou a socha zostane tam, kde patrí. Ako tvrdí, nevie, kde predseda parlamentu nabral presvedčenie, že v jeho kompetencii je rozhodovať o týchto veciach, pretože v ústave to nie je. To, že socha kráľa Svätopluka sochára Jána Kulicha umiestnená na nádvorí Bratislavského hradu zostane na svojom mieste, oznámil dnes Sulík.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMichal NižňanPavol PaškaRichard SulíkRobert Fico