Pellegrini, Babiš, Orbán a Morawiecki sa dohodli na spolupráci v prípade výskytu koronavírusu

Orbán, Babiš, Morawiecki, Pellegrini
Sprava: Maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini po stretnutí predsedov vlád V4. 4. marec 2020 Foto: SITA/AP

Predsedovia vlád krajín V4 (ČR, Poľsko, Maďarsko a Slovensko) sa dohodli na úzkej spolupráci. Informovali o tom na tlačovej konferencii po summite predsedov vlád krajín V4 v pražskej Strakovej akadémii.

Slovenské nemocnice sú pripravené

Mimoriadne pracovné stretnutie bolo zamerané predovšetkým na aktuálnu situáciu v súvislosti s výskytom koronavírusu v Európe. Okrem toho sa predsedovia vlád Vyšehradskej skupiny zaoberali situáciou v Turecku, migráciou a viacročným finančným rámcom EÚ.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini pripomenul, že Slovensko zatiaľ neeviduje pozitívny nález tohto ochorenia, aktuálny počet negatívnych vzoriek je 211.

„Dôraz kladieme na to, aby nám pravdepodobne chorí na koronavírus nešli do čakární nemocníc, ale aby sa informovali prostredníctvom telefónnej linky,“ uviedol.

Je rád, že v prípade potreby ochranných prostriedkov si krajiny V4 vedia vzájomne pomôcť. Ako dodal, Slovensko ako otvorená krajina môže očakávať, že sa v krátkej dobe môže u nás pacient s koronavírusom vyskytnúť, naše nemocnice sú však podľa neho pripravené.

Vzájomná výmena informácií

Ako uviedol predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš, predsedovia vlád sa dohodli na vzájomnej výmene informácií. Nariadia tiež ministrom zdravotníctva, aby sa čím skôr stretli. Spolupracovať budú tiež ohľadom výpomoci pri zabezpečení zdravotníckych prostriedkov.

„Ak nastane mimoriadna situácia, spoluprácu budeme úzko koordinovať. Nie je dôvod k panike, musíme byť obozretní a šírenie nákazy obmedziť,“ konštatoval Babiš.

Predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki informoval, že v krajine sa objavil prvý prípad osoby nakazenej koronavírusom. Dôležitá je podľa neho spolupráca v Európskej únii.

Neprúdi len tovar, ale aj vírusy

„Svet je globálna dedina. Tá je spojená s radou nových príležitostí a s určitými rizikami a ohrozeniami. Mám radosť, že v rámci V4 vieme riešiť aj takto atypické témy, lebo je to nešťastie, pohroma, ktorá na nás dopadla,“ konštatoval predseda poľskej vlády. Všetky krajiny V4 podľa neho používajú najlepšie postupy na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán konštatoval, že v modernom svete neprúdi len tovar, ale aj vírusy.

„V Maďarsku sme zatiaľ neobjavili nákazu, nemáme však žiadne ilúzie. Ak sa objaví vírus, budeme sa musieť s tou situáciu skonfrontovať,“ uviedol. Je rád, že štáty V4 nestoja pri sebe len keď sa darí, ale aj keď je to horšie a keď sú problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMateusz MorawieckiPeter PellegriniViktor Orbán
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka