Peniaze na atómku nestačia, Robert Fico chce od únie viac

Bohunice
Jaslovské Bohunice Foto: sk.wikipedia.org

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Peniaze, ktoré Európska komisia (EK) v novembri minulého roku navrhla dať Slovensku na podporu ukončenia prevádzky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, nestačia.

Na svojej druhej zahraničnej ceste vo funkcii premiéra to v Bruseli oznámil Robert Fico predsedovi Európskej komisie José Manuelovi Barrosovi.

Európska komisia chce poskytnúť Slovensku na nasledujúce obdobie sumu iba niečo viac ako sto miliónov eur, ale naši experti preukázali, že to bude stáť viac ako 400 mil. eur. Preto som výslovne žiadal predsedu Európskej komisie, aby prehodnotili túto sumu,“ vyhlásil Fico, podľa ktorého nie je možné aj konsolidovať verejné financie, vytvárať nové pracovné miesta, starať sa o hospodársky rast a ešte aj z vlastného vrecka financovať likvidáciu jadrovej elektrárne.

EK dá na Bohunice ďalších 105 miliónov eur

Fico  and barroso
Foto: SITA/AP

Je legitímne, aby krajiny, ktoré museli zatvoriť jadrové elektrárne ako podmienky vstupu do EÚ, v prípade Slovenska boli zatvorené dva zdravé bezpečné bloky v Jaslovských Bohuniciach, aby komunikovali a predkladali Európskej komisii konkrétne návrhy,“ argumentuje premiér.

Podľa hovorkyne Greenpeace Lucie Szabovej by sa nová vláda nemala zamerať len na riešenie nedostatku financií pre vyradenie elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ale komplexne riešiť nedostatok prostriedkov v Národnom jadrovom fonde. Financovanie tzv. záverečnej časti jadrovej energetiky, ktorá zahŕňa nielen vyraďovanie reaktorov ale aj nakladanie s rádioaktívnymi materiálmi, sa podľa Szabovej netýka len už odstavených reaktorov.

„Slovenské elektrárne do fondu neodvádzajú dostatok prostriedkov na budúce vyradenie súčasne využívaných reaktorov a okrem toho je vo fonde vytvorený trojmiliardový historický deficit,“ povedala energetická kampanierka Greenpeace Lucia Zlatňanská.

Podľa nej takéto riešenie problému od minulého roka zvyšuje cenu elektrickej energie pre obyvateľov, zatiaľ čo prevádzkovateľ jadrových elektrární dosahuje obrovské zisky. Dodala, že ak nedôjde k zlepšeniu situácie s odvodmi do Národného jadrového fondu, podobný problém nedostatkov peňazí môže nastať v budúcnosti pri vyraďovaní elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.

„Vtedy už nebude možné obviňovať Európsku komisiu, že tento kritický stav spôsobila. Nová vláda by mala ochraňovať financie a bezpečnosť občanov, nie nadnárodne firmy,“ povedala Zlatňanská z Greenpeace.

Európska komisia v novembri minulého roku navrhla dať z prostriedkov Európskej únie ďalších 105 miliónov eur do roku 2017 na podporu ukončenia prevádzky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

Okrem Slovenska by peniaze z celkového navrhnutého balíka vo výške 500 miliónov eur mali získať ešte Bulharsko a Litva.

Slovensko musí predstaviť plány na vyradenie elektrární

Fico  and barroso
Foto: SITA/AP

Predtým, ako krajiny dostanú tieto prostriedky, musia preukázať, že plne zaviedli legislatívu EÚ týkajúcu sa jadrovej bezpečnosti a nakladania s jadrovým odpadom. Štáty tiež musia preukázať, že majú plány na to, aby eventuálne vyradili jadrové reaktory na vlastné náklady, takisto musia poskytnúť detaily, ako vyraďovanie uskutočnia.

Slovensko celkovo od Európskej komisie počas rokov 2007 až 2013 získa na vyradenie jadrových reaktorov 613 mil. eur.

K uzavretiu daných elektrární sa trojica krajín zaviazala v prístupových zmluvách. EÚ zasa sľúbila, že prispeje na ich vyradenie z prevádzky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe José Manuel BarrosoRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia