Peniaze zo Slovak Aid pôjdu pre deti v utečeneckých táboroch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škola _ deti

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Pobyt v utečeneckom tábore, aj keď je umiestnený v hoteli s relatívne dobrým komfortom, rozhodne nie je pre líbyjské deti príjemnou skúsenosťou.

Príliš dobre si uvedomujú, že museli svoje domovy opustiť nedobrovoľne a celú situáciu vnímajú prostredníctvom svojich rodičov, ale aj priamo, hovorí Daniel Dräxler z občianskeho združenia ADRA, ktorému rezort diplomacie schválil dotáciu 15-tisíc eur z programu Slovak Aid na pomoc utečencom z Líbye dočasne bývajúcim v tuniských utečeneckých táboroch.

Líbyjskí utečenci sa utiahli v hoteli

Slovák sa preto spolu so svojím tímom rozhodol spríjemniť život Líbyjčanom, ktorí utiekli pred občianskou vojnou. Deti, ktoré sa s rodinami utiahli do tuniského hotela Les Alizes, začali vzdelávať aj zabávať.

Nepoužívaný hotelový bar sa tak podľa Dräxlera, ktorý priamo v Tunisku pracoval 36 dní v rámci medzinárodného tímu, premenil na letnú školu s troma triedami.

„V zadnej, oddelenej časti majú staršie deti (13 – 16 rokov) hodiny angličtiny, v hlavnej miestnosti je takisto pre starších francúzština a na opačnej strane trieda pre 6 – 12 ročné deti s rôznymi predmetmi a aktivitami,“ opisuje svoje pôsobenie na severe Afriky Dräxler.

V hoteli vybudovali škôlku s dvoma triedami – „pre úplných „malúchov“ hrajúcich sa na koberci s kockami a väčších, ktorí zvládnu kreslenie, plastelínu, ale aj pesničky, básničky a spoločné hry“.

Školské vyučovanie zabezpečujú tuniskí učitelia zo základnej školy v obci Mezraya, v škôlke pracujú líbyjské učiteľky a matky. Ako upozorňuje Dräxler, súčasťou „letnej školy“ však bola aj zábava a výlety.

Detská maľovanka môže zachrániť mladé životy

Občianske združenie ADRA sa v Tunisku venovalo aj prevencii. V rámci spolupráce s organizáciou MaG napríklad vytlačili 8 000 kusov osvetovej maľovanky, ktorá jednoduchým príbehom vysvetľuje, ako majú deti reagovať pri náleze nevybuchnutej munície, ktorej je v Líbyi po vojne veľa.

„Nevybuchnutá munícia je hlavne pre chlapcov veľkým lákadlom, ale hra s ňou sa často končí tragicky,“ hovorí Dräxler, podľa ktorého je maľovanka zrozumiteľná a aj menšie deti pochopia jej podstatu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovak Aid