Fantastická Vlhová obsadila tretie miesto v obrovskom slalome v Söldene, Shiffrinová skončila mimo pódia (foto)

Petra Vlhová Solden obrovský slalom
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v rakúskom Söldene (28. október 2023). Foto: SITA/AP.

• aktualizované 28. októbra 14:33

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila skvelé tretie miesto v prvých pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2023/2024.

Ženy už tradične vstúpili do sezóny v rakúskom Söldene na ľadovci Rettenbach a z prvenstva sa tešila Švajčiarka Lara Guttová-Behramiová, ktorá po chybe v prvej jazde bola až štvrtá, no druhé kolo mala vynikajúce a napokon si pripísala svoj tretí triumf v tomto stredisku. Predtým tam uspela aj v rokoch 2013 a 2016.

Shiffrinová skončila a šiesta

Druhá so stratou iba dve stotiny sekundy skončila líderka po prvom kole Federica Brignoneová, v druhom dosiahla až deviaty najlepší čas. Dvadsaťosemročná Liptáčka na víťazku stratila 14 stotín sekundy a v Söldene si vyjazdila tretiu priečku už tretíkrát v kariére, v tejto lokalite je to jej maximum.

Až šiesta skončila obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za prvenstvo v celkovom poradí SP v minulej sezóne Američanka Mikaela Shiffrinová. Po prvom kole bola piata s mankom 0,76 s na Brignoneovú, v druhom dosiahla až 25. najlepší čas a klesla o jeden post. V súčte za víťazkou zaostala o 1,40 sekundy.

Mikaela Shiffrinová, obrovský slalom, Sölden
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola obrovského slalomu v rakúskom Söldene (28. október 2023). Foto: SITA/AP.

Na štarte bola aj ďalšia Slovenka Rebeka Jančová. Debutantka na tomto fóre sa na trať prvého kola vybrala ako predposledná. V strednej pasáži spravila chybu, ktorá ju pripravila o rýchlosť a s mankom 9,09 sekundy ju napokon klasifikovali na 51. priečke.

Zaujal aj debut dvoch sestier

Vlhová bola po prvom kole tretia, pred ňou boli iba Brignoneová aj Sara Hectorová. Švédskej reprezentantke však nevyšlo druhé kolo a klesla na konečnú štvrtú pozíciu.

Dvadsaťosemročná Liptáčka začala v prvom výborne a na medzičasoch bola „v zelených číslach“. Do istého okamihu svoj náskok zvyšovala, potom však prišlo mierne spomalenie. Postupne prichádzala o získané stotiny a do cieľa prišla na druhej priečke.

Petra Vlhová, obrovský slalom, Sölden
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli druhého kola obrovského slalomu v rakúskom Söldene (28. október 2023). Foto: SITA/AP.

Po Slovenke sa na trať vydala Brignoneová, ktorá síce na prom medzičase mierne zaostávala, ale potom predvádzala skvelú jazdu a napokon trať absolvovala s pohodlným náskokom. V sobotňajšom 1. kole zaujal aj debut dvoch amerických sestier. Dvadsaťročná Mary Bococková napokon obsadila 49. priečku a jej o dva roky mladšia sestra Elisabeth neprišla do cieľa. Prvé kolo nedokončilo osem lyžiarok.

Vlhová so 67. pódiom vo Svetovom pohári

Vlhová v Söldene ešte nikdy nezvíťazila a vlani tu ženy nesúťažili pre nepriazeň počasia, pred dvoma rokmi na ľadovci Rettenbach zvíťazila Shiffrinová.

„Bola som veľmi šťastná, pretože prvé kolo mi vyšlo. Cítila som sa dobre a vychádzala som z toho, čo mám natrénované. Viem, že na to mám a jazdím dobre. Šla som si svoje a škoda tých 14 stotín, pretože dokážem vyhrať,“ povedala Vlhová v cieli sobotňajších pretekov v prenose RTVS Šport.

Vyzdvihla tiež, že mala dobre pripravený materiál a so všetkým bola spokojná. „Musíme však zostať nohami pevne na zemi, pretože sú to len prvé preteky. Je dobré začať pódiom, ale stále sa budem snažiť na sebe pracovať a byť čo najvyššie,“ dodala.

Liptáčka si v Söldene pripísala na konto už 67. pódium vo Svetovom pohári a osemnáste v obrovskom slalome. Obhajkyňou malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom aj veľkého za celkový triumf v hodnotení SP z minulej sezóny je Shiffrinová, ktorá v seriáli dosiahla už 88 víťazstiev a je v tomto smere najúspešnejšou lyžiarkou histórie.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2023/2024

• obrovský slalom – Sölden

1. kolo: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:08.77 min., 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,50 s., 3. Petra Vlhová (SR) +0,63, 4. Lara Guttová-Behramiová (Švaj.) +0,73, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,75, 6. Ragnhild Mowinckel (Nór.) +1,13, 7. Franziska Gritschová (Rak.) +1,19, 8. Marta Bassinová (Tal.) +1,25, 9. Valerie Grenierová (Kan.) +1,42, 10. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,61… 51. Rebeka Jančová (SR) +9,09

• Petra Vlhová mala štartové číslo 5
  • Rebeka Jančová mala štartové číslo 58

2. kolo (celkové poradie): 1. Lara Guttová-Behramiová (Švaj.) 2:18.94 min., 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,02 s., 3. Petra Vlhová (SR) +0,14, 4. Sara Hectorová (Švéd.) +1,10, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,19, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,40, 7. Valerie Grenierová (Kan.) +1,45, 8. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +2,00, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,48, 10. Franziska Gritschová (Rak.) +2,58

• Petra Vlhová išla tretia od konca

Viac k osobe Federica BrignoneováLara Gutová-BehramiováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRebeka Jančová