Aktualizované: Vlhová nezvládla druhé kolo úvodného obrovského slalomu sezóny, zvíťazila Worleyová

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas obrovského slalomu v rakúskom Söldene. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. októbra 15:48

SÖLDEN 27. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenka Petra Vlhová nebodovala v úvodnom obrovskom slalome novej sezóny Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v rakúskom Söldene.

Postúpila síce do 2. kola z 19. priečky, ale príliš veľký časový odstup za víťaznou Francúzkou Tessou Worleyovou (+16,05 s) a následná diskvalifikácia jej znemožnili získať prvé body do hodnotenia bojov o malý a veľký krištáľový glóbus. Po veľkej chybe počas svojej druhej jazdy 23-ročná Liptáčka napokon síce prešla cieľom, ale dodatočne bola diskvalifikovaná zrejme za vynechanie jednej z bránok.

Shiffrinová na treťom mieste

Tradičný „obrákový“ úvod sezóny na ľadovci Rettenbach ovládla francúzska špecialistka Worleyová s náskokom 35 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou, ktorá neudržala vedenie po 1. kole. Tretia skončila obhajkyňa veľkého glóbusu a úradujúca olympijská šampiónka v obrovskom slalome Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,94). Dvadsaťdeväťročná Worleyová je dvojnásobná majsterka sveta v najtechnickejšej disciplíne a v Söldene si pripísala trinásty triumf v pretekoch SP, všetky má z obrovského slalomu.

Vždy som chcela zvíťaziť v Söldene. Už v prvom kole som si utvorila dobrú východiskovú pozíciu, ale nebolo to jednoduché. Je to dôležité víťazstvo, ale len prvý krok k sezónnemu cieľu – zisku malého glóbusu. Teraz je ešte príliš skoro pozerať sa takto dopredu. Chcem si užiť toto víťazstvo, je to dobrý pocit byť opäť najvyššie na stupňoch víťazov,“ povedala Tessa Worleyová podľa ORF.

Nevyhla sa chybe

Vlhová sa už v hornej časti prvého kola nevyhla jednej väčšej chybe, ktorá ju stála vyše dvojsekundové manko na druhom medzičase. V zostávajúcej časti trate sa jediná Slovenka už nedopustila vážnejšieho zaváhania, v cieli to stačilo na výslednú 19. pozíciu s mankom 2,62 s na najrýchlejšiu Talianku Brignoneovú.

V druhom kole sa Vlhová pustila odvážne do boja so zradným terénom aj nevľúdnym počasím. Po prvých dvoch medzičasoch agresívnej jazdy viedla, ale na konci strminy jej ušla vonkajšia lyža, vzápätí sa takmer otočila okolo vlastnej osi a takmer zastala. Po povinnom „vystúpaní“ k miestu, kde nedobrovoľne opustila trať, sa síce ešte raz rozbehla, ale výsledkom bola už len posledná priečka v cieli 2. kola s veľkým časovým odstupom za najlepšími a napokon aj už spomenutá diskvalifikácia.

Jeden z najťažších slalomov

Slovenská reprezentantka sa neskôr vyjadrila k momentu, ktorý ju obral o pozíciu možno aj v najlepšej desiatke či pätnástke výsledkového poradia. „Možno som tam bola príliš vzadu a dostatočne nezaťažila lyžu. Vošla mi do jamy, išla som ďalej rovno a pretočilo ma. Mohlo to byť aj lepšie, ale taký je šport. Nedá sa nič robiť. Mám ešte pred sebou veľa pretekov,“ uviedla Petra Vlhová v reakcii pre RTVS.

Zverenkyňa trénera Livia Magoniho Vlhová mala dobré spomienky na Sölden najmä spred dvoch rokov, keď ešte ako neznáma „obrakárka“ s vysokým štartovným číslom 55 skončila na ôsmom mieste a najrýchlejším 2. kolom šokovala svoje konkurentky.

Obrovský slalom v Söldene je nielen prvý v sezóne, ale v ženskom lyžovaní aj jeden z najťažších. Štartovalo sa takmer v trojtisícovej nadmorskej výške,s čím je spojený redší vzduch. Pretekárky navyše súťažili na identickom strmom svahu, na ktorom sa predstavia o deň neskôr muži. Preteky žien komplikovalo aj husté sneženie, ktoré prinieslo zhoršenú viditeľnosť.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2018/2019

  • Sölden (Rak.)

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo: 1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:00:51 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0.35 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,94, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,99, 5. Stephanie Brunnerová (Rak.) a Ragnhild Mowinckelová (Nór.) obe +1,93,… Petra Vlhová (SR) +16,05 s. – diskvalifikovaná

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica BrignoneováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováStephanie BrunnerováTessa WorleyováViktoria Rebensburgová