PF: Cibulková zvládla obrat proti Jovanovskej

Úvodná dvojhra zápasu Slovensko - Srbsko
Dominika Cibulková počas úvodnej dvojhry zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Tenisové reprezentantky Slovenska vedú v atraktívnom víkendovom bratislavskom stretnutí o svetovú skupinu Pohára federácie 2012 družstiev žien nad Srbkami 1:0.

O prvý bod domáceho tímu sa postarala jeho jednotka Dominika Cibulková, ktorá v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier na antuke v Sibamac aréne NTC zdolala nečakanú dvojku hostiek Bojanu Jovanovskú v ich premiérovom vzájomnom súboji za 138 minút 4:6, 6:3, 6:1.

Povestne húževnatá Slovenka pritom prehrávala o set a brejk, ale od stavu 4:6, 2:3* si pripísala proti čerstvej držiteľke BNP Paribas Heart Award 6 gemov v rade. Zverenkyňa Željka Krajana potom síce nevyužila dva brejkbaly na náskok 3:0 v rozhodujúcej časti, ale ako returnujúca dosiahla „poistku“ na 4:1 a v koncovke už mala pevnú ruku.

Fotogaléria zo stretnutia

Tím Slovenska (vľavo) a tím Srbska (vpravo) počas nástupu pred úvodnou dvojhrou zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Nástup slovenského tímu pred úvodnou dvojhrou zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Nástup srbského tímu pred úvodnou dvojhrou zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zlý začiatok, dobrý koniec

„Bol to rozdielny tenis vo všetkých setoch. Prišla som na kurt trochu nervóznejšia, cítila som tlak, bolo to z mojej strany kostrbaté. Začiatok bol z mojej strany zlý, súperka ma tlačila, ja som behala ako špinavé prádlo. Za stavu 0:2 v druhom sete som sa na seba nahnevala, povedala som si, že predsa netrénujem pre to, aby ma Jovanovská odstrelila z kurtu.

Začala som sa hecovať, aj kapitán mi povedal, aby som išla loptičku po loptičke. Začala som hrať svoju hru, lepšie som servovala a returnovala, viac som sa uvoľnila a hrala som to, čo som mala. Potom som už na kurte dominovala,“ povedala Dominika Cibulková, ktorá za jeden z faktorov svojho úspešného obratu označila výbornu divácku kulisu v Sibamac aréne NTC: „Diváci boli fantastickí. V treťom sete som mala miestami aj zimomriavky. Som rada, že som pre nich dokázala získať prvý bod.“

„Začiatok zápasu som zachytila veľmi dobre. Celý prvý set som sa dobre pohybovala a vytvárala tlak na súperku.

Aj začiatok druhého setu bol ešte dobrý, ale zrazu prišiel moment, keď som prestala byť agresívna v úderoch a súperka to využila. Začala ma naháňať po kurte, hrať to viac do bekhendu a dostávala sa do hernej výhody. Prehrala som druhý set a potom sa to už nedalo vrátiť do pôvodného stavu.

Na konci stretnutia som už pociťovala aj únavu, v závere mi už začali dochádzať sily,“ komentovala zápas Bojana Jovanovská.

Prekvapenie sa nekonalo

Devätnásťročná Jovanovská, 58. v počítačovom poradí, prekvapujúco dostala od kapitána Dejana Vraneša dôveru na úkor Jeleny Jankovičovej (8.) a v ofenzívnom súboji obojstranne výbornej úrovne nesklamala. Napokon sa však naplno prejavili väčšie skúsenosti 21-ročnej Bratislavčanky i schopnosť stupňovať výkon a o niečo lepšie zvládať zlomové situácie. Semifinalistka Roland Garros 2009 Cibulková má teraz vo Fede Cupe vyrovnanú štatistiku 13:13, z toho však vo dvojhre vysoko pozitívne skóre 12:6. Napredujúca Jovanovská, vo februári hlavná strojkyňa úspechu proti Kanaďankám, má fedcupovú bilanciu 4:3 (v singli 3:2).

Cibulková dala 4 esá proti jednému, na dvojchyby to bolo z jej pohľadu 4:3. Na „winnery“ mala hostiteľka prevahu 31:25 a zároveň urobila menej nevynútených chýb (50:60), pričom opticky sa nezdalo, že by obe aktérky napriek riskantnému prístupu zbytočne kazili až toľko, koľko uvádza ukazovateľ skóre. Cibulková premenila 8 z až 21 brejkbalov, Jovanovská 5 z 10 príležitostí na prerazenie.

V nedeľu od 12.00 h sa podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) stretnú jednotky oboch družstiev Cibulková a Ivanovičová a po nich dvojky Hantuchová s Jovanovskou. Na záverečnú štvorhru nominovali kapitáni Matej Lipták a spomenutý Vraneš páry Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Jankovičová, Aleksandra Kruničová.

Slovenky hrajú v prelínačke o elitnú osmičku tretí raz v rade, ale premiérovo v rámci tejto série „zhora“. V apríli 2009 podľahli Francúzkam v rekordne dlhej dráme v Limoges 2:3, po dvanástich mesiacoch zdolali najtesnejším rozdielom práve Srbky v Belehrade a zabezpečili si svoj prvý štart vo svetovej skupine od sezóny 2004.

Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vo februári v bratislavskom derby vo štvrťfinálovom 1. kole nestačili na Češky, s ktorými prehrali 2:3. Srbky aj bez Jankovičovej a Ivanovičovej zvíťazili v Novom Sade vo finálovom 1. kole II. svetovej skupiny nad Kanaďankami 3:2. Družstvo SR uspelo proti výberu Srbska aj v júli 2007 v Košiciach, vtedy 4:1, takže v bilancii zo vzájomných súbojov vedie 2:0. V žiadnom z doterajších stretnutí nehrala Ivanovičová: najprv zo zdravotných dôvodov a potom pre nedostatok formy.

Cibulková o divákoch: „Miestami som mala zimomriavky“

Dominika Cibulková sa víťazstvom nad Bojanou Jovanovskou 2:1 na sety (4:6, 6:3, 6:1) v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v atraktívnom víkendovom bratislavskom stretnutí o svetovú skupinu Pohára federácie 2012 družstiev žien Slovensko – Srbsko postarala o prvý bod pre domáci tím. Povestne húževnatá Slovenka pritom prehrávala o set a brejk, ale od stavu 4:6, 2:3* si pripísala proti čerstvej držiteľke BNP Paribas Heart Award 6 gemov v rade.

„Dnes to otvorenie zápasu nebolo jednoduché, pretože som bola favoritka a mala som podržať náš tím. V prvom sete na mňa trochu doľahla nervozita, ale veľmi si cením, ako som dokázala otočiť vývoj duelu. Dodáva mi to veľa sebavedomia. Za stavu 0:2 v druhom sete som sa na seba nahnevala a povedala som si, že toto predsa nie je moja hra. Videla som na tribúne Dominika Hrbatého, ktorý bol v minulosti mojím hrdinom, a keď sa mi nedarilo v prvom sete, povedala som si: makaj!,“ uviedla D. Cibulková a pokračovala:

„Ľudia boli neskutoční, bolo vidieť, že z ich povzbudzovania mám radosť aj ja na kurte. Vyburcovali ma a aj ja ich. Milujem prepojenie s publikom.

Som rada, že som ľuďom, ktorí mi veľmi pomohli, dala bod a radosť. V treťom sete som miestami mala aj zimomriavky.

Musím si tento zápas, ktorý som dokázala otočiť po prvom prehratom sete, uchovať dlho v pamäti.“ Cibulková sa vrátila k momentu, ktorý ju motivoval k zmene herného prejavu.

„Naozaj som sa na seba nahnevala, netrénujem predsa pre to, aby ma Jovanovská odstrelila z kurtu. Začala som sa hecovať, aj kapitán mi povedal, aby som išla loptičku po loptičke. Začala som hrať svoju hru, lepšie som servovala a returnovala, viac som sa uvoľnila a hrala som to, čo som mala. Potom som už na kurte dominovala. Človek sa asi musí vytrápiť, aby si uvedomil, že moja hra nie je iba behať a vracať loptičky, to by som inak dohrala už po dvoch setoch,“ nechala sa počuť zverenkyňa Željka Krajana.

Dvadsaťjedenročná rodáčka z Piešťan sa vyjadrila aj k svojmu nedeľňajšiemu zápasu, v ktorom by si mala zmerať sily s Anou Ivanovičovou: „Vždy je to na mne, aký podám výkon. Ana sa snaží hrať na dve loptičky, ak ale podám výkon ako proti Jovanovskej v treťom sete, mohla by som zvíťaziť.“

Viac k osobe Bojana JovanovskaDominika CibulkováMagdaléna RybárikováMatej Lipták